حفظ عضلات بعد از سی سالگی!

حفظ عضلات بعد از سی سالگی!
کسانی که آرزو دارند با افزایش سن هم چنان عضلاتی سفت داشته باشند. شما سالم تر از همیشه غذا می خورید، اما ماهیچه های خود را شل و آویزان حس می کنید، حس می کنید انرژی تان هدر می رود،  لباس های جین خود را  به خصوص در قسمت شکم، باسن و پشتتان ، گرم و نرم و چسبیده به بدنتان حس می کنید.

حقیقت غم انگیز:
میزان سوخت و ساز (تعداد کالری هایی که ما در یک روز می سوزانیم)  با افزایش سن کاهش مییابد ، پس از سی سالگی، با گذشت هر سال ، میزان سوخت و ساز ما 1 درصد کمتر می شود. اما تحقیقات نشان  می دهد که  ، چیزهایی هستند که شما می توانید برای مبارزه با کاهش سرعت سوخت و ساز از آنها کمک بگیرید.

دکتر کریستینه گربشتادت متخصص رژیم غذایی و سخنگوی انجمن رژیم آمریکا می گوید: "کاهش متابولیسم بدن  همیشه فقط به خاطر بالا رفتن سن نیست. "ترکیب بدن ، که توسط ژنتیک ، رژیم غذایی و فعالیت  بدنی ،  تعیین می شود نیز نقش عمده ای دارد."

پنج راه روشن نگه داشتن اجاق سوزاننده چربی بدن:

1. ساخت عضله.
از آنجا که چربی در عضلات  شما سوزانده می شود، شما  باید تعداد هرچه بیشتری از رشته های عضلانی خود را فعال کنید. ورزش های با وزنه حجم عضلات را افزایش می دهد و در نتیجه مقدار کالری مصرفی بدن شما زیاد می شود و این وضعیت حتی در حالت استراحت هم برقرار است. علاوه بر این،  از آنجا که با این کار،  بدن شما(و همین طور عضله های شما) چربی کمتر دارد در نتیجه خون بهتر به گردش در می آید و شما بدون نیاز به خوردن غذای بیشتر، انرژی بیشتری خواهید داشت. بنابراین اگر شما  وزنه زدن را در برنامه ورزشی خود نگنجانده اید، الان موقعی است که باید این کار را بکنید!

2. غذا بخورید!
مارک مک دونالد نویسنده یک کتاب پرفروش مربوط به این مبحث می گوید: "بدن شما باید مانند یک ماشین به صورت مرتب سوختگیری کند، معنای این حرف این است که بدن برای تامین انرژی لازم برای زنده ماندن، باید به صورت  یکنواخت و سازگار تغذیه بشود". "این نوع از تغذیه سازگار، سبب تثبیت سطح قند خون و ایجاد تعادل هورمونی داخلی می شود" و در نتیجه مانع انباشته شدن وزن اضافی می گردد. توصیه او : در فاصله یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب، غذایی بخورید. این کار زنگ آغاز سوخت و ساز روزانه در شماست. پس از آن ، تا یک ساعت مانده به وقت خواب، هر سه تا چهار ساعت  یک بار غذا بخورید.

3. در هر وعده غذایی و در هر میان وعده  از پروتئین ها استفاده کنید.
پروتئین  برای تقویت سوخت و ساز بدن، در مقایسه با چربی و کربوهیدرات ها اثر بیشتری دارد. گاز  زدن ، جویدن ، بلع و هضم غذا به انرژی  نیاز دارد-  این را به عنوان تاثیرات گرمازایی غذاها  می شناسند . این اعمال می تواند تا 30 درصد انرژی موجود در یک وعده غذا را مصرف کند. هر چه غذا پیچیده تر باشد (مثل  استیک ، حبوبات و سبزیجات  فیبردار) ، برای عبور دادن آنها از دستگاه گوارش خود  کالری های بیشتری خواهید سوزاند. پروتئین همچنین حاوی یک اسید آمینه به نام  لوسین  است، که مانع از دست رفتن حجم عضلانی  در هنگام رژیم گرفتن می شود. یک استراتژی ساده : برای یک غذای سبک و سریع و آسان ، بادام زمینی را در کیف بغلی ،  مخلوط میوه خشک و آجیل  و گندم برشته را در  کشوی میز ،  و  تخم مرغ  پخته سفت  را در یخچال نگه دارید.

4. حرکت کنید و جنب و جوش داشته باشید.
ورزش کردن با فاصله  زمانی مختلف و قراردادن یک بخش ورزشی با شدت بالا در آن که سبب افزایش ضربان قلب بشود، باعث  بالا رفتن سرعت سوخت و ساز شده و تا چند ساعت آن را بالا نگه می دارد. بنابراین به جای  اینکه به صورت منظم نیم ساعتی را روی تردمیل با سرعت ثابت ورزش کنید، بین این دفعات فواصلی بیندازید و گاهی برنامه را تغییر بدهید و یا اینکه کلا به بیرون بروید و ورزشتان را در فضای باز انجام بدهید، تغییر ایجاد شده در مسیر به شما کمک خواهد کرد. برای تغییر بیشتر ، روی شن و ماسه بدوید یا از تپه ها بالا بروید. گربشتادت توصیه می کند که هر زمان که فرصت کردید فعالیت بدنی داشته باشید تا کالری های بیشتری سوزانده بشود.

5. نوشیدن آب.
مطالعات نشان می دهد که  سرعت سوخت و ساز در افرادی که روزانه 8 تا 12 لیوان آب می خورند در مقایسه با کسانی که روزانه چهار لیوان آب می خورند، بیشتر است. می خواهید در یک سال حدود 3 کیلو از وزن اضافی خود را کم کنید؟ برای اینکار هر روز قبل از صبحانه نیم لیتر آب بنوشید. به گفته محققان دانشگاه ویرجیانا تک ، افرادی که  پیش از صبحانه آب می نوشند، در وعده صبحانه خود حدودا 75 کالری کمتر از افرادی که اول آب نمی خورند،  مصرف می کنند. یعنی روزانه 75 کالری کمتر وارد بدن آنها می شود.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان