falhafezz
بیوگرافی بازیگرانlaghariراهنمای اقامت و مهاجرت
falhafezz

مصرف غذاهای مناسب برای کم خونی در مادران باردار

مجموعه : پزشکی
مصرف غذاهای مناسب برای کم خونی در مادران باردار
نازوب، به نقل از دكتر شیخ‌الاسلام که این چنین اظهار كرد: برای پیشگیری از كم‌خونی فقر آهن در دوران بارداری، مصرف منظم و روزانه مكمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری تا 3 ماه پس از زایمان توصیه می‌شود.
وی افزود: همچنین در دوران بارداری به منظور جلوگیری از كم‌خونی، منابع غذایی حاوی آهن مثل گوشت، مرغ، ماهی، جگر، حبوبات و سبزی‌های سبز تیره مثل جعفری در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. در دوران بارداری مصرف انواع مغزها و خشكبار به عنوان میان وعده توصیه می‌شود.
 
به گفته دكتر شیخ‌الاسلام، در دوران بارداری بهتر است انواع مغزها مانند گردو، بادام، پسته و انواع خشكبار از جمله برگه‌ها، توت خشك، كشمش و خرما كه منابع خوبی از آهن هستند، به عنوان میان‌وعده مورد استفاده قرار گیرند.
 
مصرف سبزیجات تازه و سالاد
 
رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران، مصرف منابع غذایی ویتامین C مانند سبزی‌های تازه و سالاد شامل گوجه‌فرنگی، كلم، گل كلم و فلفل دلمه‌ای را در دوران بارداری توصیه كرد و ادامه داد: همچنین چاشنی‌هایی مانند آبلیمو و آب نارنج تازه كه جذب آهن را افزایش می‌دهند، به همراه غذا توصیه می‌شود.
 
بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب‌
 
دكتر شیخ الاسلام گفت: برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای، قهوه و دمكرده‌های گیاهی یك ساعت قبل از غذا و حداقل 2 ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود.
 
همچنین به منظور كاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.
 
وی افزود: رقیق شدن خون كه بتدریج طی دوران بارداری ایجاد می‌شود، سطح هموگلوبین را به محدوده كم‌خونی می‌رساند كه این امر طبیعی است.
 
وی علل كم‌خونی در دوران بارداری را مصرف نكردن منابع غذایی آهن‌دار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری) و بارداری‌های مكرر بویژه بارداری‌های با فاصله كم عنوان كرد و افزود: كمبود  اسید فولیک یا كمبود ویتامین 12 B (آنمی مگالوبلاستیك) بندرت می‌تواند علت كم‌خونی در دوران بارداری باشد. در صورتی كه علت كم‌خونی، كمبود اسید فولیك تشخیص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین و عمل به توصیه‌های تغذیه‌ای ارائه شده در مبحث مكمل اسید فولیك برای مادران پیشنهاد می‌شود.
 
رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران  گفت: در صورتی كه كم‌خونی با تجویز مكمل آهن اصلاح نشد، باید كمبود اسید فولیك  و كمبود ویتامین 12 B را به عنوان علت كم‌خونی در نظر گرفت. در درمان كم‌خونی  و فقر آهن علاوه بر توصیه‌های تغذیه‌ای باید در مورد مصرف روزانه و منظم مكمل آهن از مادر باردار سوال و بر مصرف آن تاكید كرد.

بیوگرافی هنرمندان