ما را دراینستاگرام دنبال کنید

درگذشت غریبانه هنرمند دیگر در سکوت خبری! عکس

درگذشت غریبانه هنرمند دیگر در سکوت خبری! عکس
نازوب، همایون نوراحمر نویسنده و مترجم آثار داستانی و نمایشی، هفته گذشته در آستانه برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری،‌ غریبانه و در سکوت خبری از دنیا رفت.

همایون نوراحمر از نخستین نویسندگان و کارگردانان نمایش‌های رادیویی بود که روز 19 خردادماه 92 در آستانه برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری کشور و هیجانات ناشی از آن، غریبانه و در فراموشی رسانه‌ها دار فانی را وداع گفت.

نوراحمر در سال 1306 در خانواده ای نظامی در تهران به دنیا آمد و تحصیلات متوسطه را دبیرستان مروی و دارالفنون به اتمام رساند. او مدتی به مدرسه نظام رفت اما علاقه زیادی به ادبیات داشت و در هفده سالگی شعری از شکسپیر را ترجمه کرد که در مجله صبا چاپ شد. در سال 1328 وارد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به تحصیل پرداخت و در سال 1342 با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شد. از سال 1342 کارش را در رادیو آغاز کرد و در سمت تهیه کننده ارشد مشغول به کار بود. اولین ترجمه‌های وی غزلهای شکسپیر بود که در مجله‌ صبا چاپ شد.

او ترجمه و سرپرستی بیش از 100 نمایش رادیویی را بر عهده داشت و تا پایان عمرش بیش از چهل اثر از نویسندگان مطرح جهان از جمله آندره ژید، جورج اورول و آنتوان چخوف ترجمه کرد.

او علاوه بر رادیو بیش از 10 نمایشنامه برای تلویزیون ترجمه و سرپرستی کرد و همچنین از نوجوانی زیر نظر استادانی چون علی تجویدی و ابوالحسن صبا نواختن ویولن را آموخت.

نوراحمر سال 1381 کتاب فرهنگ اصطلاحات تئاتر را منتشر کرد. او در بیش از بیست مجله مقاله می نوشت که از جمله می توان به ترقی، خوشه، فردوسی، اطلاعات هفتگی، آناهیتا، کتاب هفته، کیهان فرهنگی، سخن، تالار، شعر، سوره مهر، صحنه، مقام، جام جم، مجله نمایش، سروش و هنرهای تجسمی اشاره کرد.

همایون نوراحمر سرانجام روز یکشنبه 19 خردادماه سال 92 بر اثر کهولت سن درگذشت و 20 خرداد در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان