خدا

موفقیت بی نظیر دانشمندان در حرف زدن با دلفین ها

مجموعه : اخبار
موفقیت بی نظیر دانشمندان در حرف زدن با دلفین ها
نازوب، گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق شدند از طریق یک زبان مشترک ابتدایی با دلفینها ارتباط برقرار کنند و با آنها حرف بزنند.

به گزارش نازوب، دلفینها از دیرباز به عنوان باهوش ترین حیوانات روی زمین شناخته می شوند. مغز این حیوانات قادر است بسیاری از عملکردهای مربوط با تواناییهای عقلانی پیشرفته را اجرا کند.

این پستانداران دریایی به حدی باهوشند که دانشمندان اغلب نمی توانند از همان روشهای ساده ای که برای برقراری ارتباط با سایر حیوانات استفاده می کنند برای تماس گرفتن با این موجودات استفاده کنند.

اکنون گروهی از زیست شناسان رفتاری موفق شدند روشی را ابداع و با استفاده از آن با دلفینهایی که در آزادی و زیستگاه طبیعی خود زندگی می کنند ارتباط برقرار کنند.

تیم تحقیقاتی "دنیس هرزینگ" از "پروژه دلفینهای آزاد" در فلوریدا شکلی ابتدایی از زبان را ابداع کردند که از اصوات، نمادها و اشیاء برای ایجاد ارتباط استفاده می کند.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "بسیاری از دانشمندان به دنبال روشی برای ارتباط برقرار کردن با دلفینها هستند، اما این بسیار نادر است که دلفینها را مجاب کنیم با ما تماس داشته باشند."

در این آزمایش، از انسانها و دلفینها خواسته شد که به دنبال اشیایی چون توپ و شال بگردند. در این تحقیق از یک صفحه کلید بزرگ نیز استفاده شد. هر یک از کلیدهای این صفحه کلید یک نماد خاص را نشان می دادند و هر یک از نمادها با یک صدای خاص مرتبط بود.

زمانی که یک دلفین با بینی خود یک کلید را فشار می داد، محققان شیء مرتبط با نماد را به داخل آب پرت می کردند.

براساس گزارش "سی. بی. اس نیوز"، همچنین دلفینها می توانستند صدای یک کلید ویژه را هم تقلید کنند و به این ترتیب زیست شناسان شیء منطبق با صدا را به آب پرت می کردند.

در این تحقیقات که به مدت سه سال انجام شد، دانشمندان کشف کردند درحالی که دلفینهای نر علاقه کمی برای تعامل با انسانها را از خود نشان می دادند ماده های جوان شیفته بازی و تعامل با انسانها بودند.

این کشف توضیح می دهد که دلفینهای ماده در جوانی زیاد بازی می کنند چراکه بعد از مادر شدن وقت آزاد زیادی برای این کار ندارند و باید به بچه ها رسیدگی کنند.


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان