دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

زن و مرد معلولی که توانستند در مدت زمان باورنکردنی 1800 پله برج میلاد را بالا بروند. جزئیات جالب این رکورد شکنی را در ادامه همین بخش بخوانید.

 

شاید برای ما که سلامت هستیم عجیب به نظر برسد اما ماهانا جامی توانست 1866 پله را در یک ساعت و 49 دقیقه و 15ثانیه، بالا برود. این معلول مشهدی همراه با مرتضی حسینی(عبدی) جوان معلول افغانی بالا رفتن از پله های برج میلاد را در میان صدای صلوات خبرنگاران و مسئولان موسسه خیریه رعد و استقبال مهدی مهدوی کیا آغاز کرد و در ارتفاع 302 متری گنبد آسمان برج میلاد به پایان برساند. وی توانست رکورد ملی پله نوردی معلولان ایران را به نام خود ثبت کند.
یک روز از 365 روز برای معلولان

 

 

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

ماهانا جامی در همین باره به خبرآنلاین می گوید: من تمرینات روزانه خود را در رشته های وزنه برداری و پله نوردی انجام می دهم. برای همین آمادگی این کار را داشتم اما این برای اولین بار است که این تعداد پله را با دست بالا می روم.

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

 

ماهانا مهندس شیمی است و عضو موسسه خیریه رعد.

 

او درباره اتفاقی که امروز افتاد، می گوید: من ثابت کردم که معلولان هم حق زندگی دارند و با اراده می توانند سخت ترین کار را انجام دهند فقط باید به آنها فرصت داده شود.

 

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

 

او از خانواده هایی که فرزند معلول دارند خواست که به آنها اجازه دهند تا در جامعه حضور یابند و همچون افراد سالم امکان زندگی و فعالیت داشته باشند: 364 روز برای افراد سالم است و یک روز برای ما،برای همین ما باید در این یک روز توانایی و اراده خودمان را نشان دهیم.

 

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

 

موسسه خبریه رعد حامی معلولان
همچنین صدیقه اکبری مدیر عامل موسسه خیریه رعد، در حاشیه این مراسم به خبرآنلاین گفت: ماهانا جامی، نمونه ای از معلولان کشور است که توانایی های خود را بازشناخته و توانسته به این رکورد دست پیدا کند. ما در موسسه خیریه رعد تلاش می کنیم که معلولان را از کنج خانه وارد جامعه کنیم و به آنها آموزشی دهیم که بتوانند برای خود کسب درآمد کنند.

 

به گفته وی “خیریه رعد” با داشتن 18مرکز فعال درسراسر کشور توانسته دانشگاه نیز برای معلولین تاسیس کند و در این دانشگاه، معلولان می توانند در رشته هایی مانند حسابداری، مددکاری، کامپیوتر و گرافیک ادامه تحصیل دهند. درصد بالایی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، جذب بازار کار شده اند.

 

مدیر عامل موسسه خیریه رعد گفت: موسسه رعد حدود سه دهه است که فعالیت دارد و توسط سه مهندس جوان واز یک زیر زمین ساده آغاز شو والبته با چهار کار آموز و رفته رفته بزرگ و بزرگتر شد و تمامی مخارج این ساختمان شامل کمک های مردمی بوده است و هدف آن شناختن معلولان ذهنی وآموزش دادن به آن ها است. من در این سه دهه شاهد موفقیت های این افراد بوده ام ومتاسفانه در جامعه ما فرهنگ ما به گونه ای است که سخت در کنار معلولین قرار می گیریم ویا نگاه ترحم آمیز به آن ها داریم.

دختر پسری که 1800 پله برج میلاد را بالا رفتند (عکس)

 

بان کی مون: باید معلولان از توان خود حداکثر استفاده را ببرند

 

در پایان پله نوردی ماهانا و در شروع مراسم روز جهانی معلول، پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی معلول قرائت شد. در این پیام آمده است: “بازی‌های پارالمپیک امسال یادآور توان بالقوه بسیار زیاد افراد دارای معلولیت برای بلند پروازی و الهام بخشی بود. دختری خطاب به قهرمان برنده گردن آویز طلای پارالمپیک نوشت: «همانگونه که شاهد بودم شما چگونه بر مشکلات زندگی غلبه می‌کردید، به پیروزی‌های جدیدی می‌رسیدید و قله‌های ورزش را فتح می‌کردید، از شما الهام و نیرو می‌گرفتم».
افراد معلول اثری مثبت و قوی بر جامعه دارند و اگر موانع از سر راه مشارکت آنان برداشته شود، همکاری معلولان حتی می‌تواند بیشتر نیز باشد. با وجود بیش از یک میلیارد معلول در جهان امروز اهمیت این امر از هر زمان دیگر بیشتر نیز می‌شود.

 

چالش ما ارائه دسترسی برابر برای همه مردم است یعنی آنچه به آن نیاز دارند و لایق آن هستند. در نهایت، دسترسی برابر، جهانی بهتر برای همه مردم به وجود می‌آورد. همانگونه که مذاکره کنندگان در اجلاس امسال کنفرانس ملل متحد برای توسعه پایدار با عنوان «ریو+20» توافق کردند، دسترسی برابر برای دستیابی به آینده‌ای که می‌خواهیم ضروری است.

 

باید تلاش کنیم تا با یکدیگر به اهداف کنوانسیون ملل متحد درباره حقوق افراد معلول دست یابیم یعنی حذف تبعیض و محرومیت، همچنین ایجاد جوامعی که برای تنوع و تکثر ارزش قائلند. به منظور کاهش شکاف بین تعهدات پرمعنا و اقدامات انجام نشده،‌مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال آینده اجلاسی در سطح عالی درباره «معلولیت و توسعه» برگزار می‌کند. این گردهمایی در زمانی برگزار خواهد شد که جامعه بین المللی تلاش خواهد کرد تا دستور کار توسعه برای سالهای بعد از 2015 مهیا کند که فرصتی خواهد بود تا حقوق، نگرانی‌ها و همکاری‌های معلولان به گونه‌ای کامل در کانون توجه قرار گیرند.

 

امسال روز بین‌المللی افراد معلول با آغاز رسمی آماده سازی اجلاس عالی رتبه مذکور مصادف خواهد بود. اجازه دهید این روز را به بهترین وجه گرامی داشته و تلاش کنیم افراد دارای معلولیت از حقوق خود بهره و از توان بالقوه عظیم خود حداکثر استفاده را ببرند.”

 

پایان مراسم

در پایان این مراسم هنرجویان مجتمع رعد به اجرای تئاتر پرداختند و کلیپی با عنوان فرهنگسازی و اصلاح برخورد با معلولان نشان داده شد. همچنین به معلولان برگزیده در رشته های ورزشکاری و فضای مجازی جوایزی اهدا شد.

 

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان