اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

معرفی و آشنایی با اولین کسی که کامپیوتر را به ایران آورد

شخصی که کامپیوتر را وارد ایران کرد می گوید: از ما پرسیدند که تصور می کنید در سال ۷۰ چه میزان تقاضا برای کامپیوتر داشته باشیم که ما گفتیم ۱۰ هزار دستگاه. تمامی مدیران حاضر در جلسه به ما خندیدند! “

به گزارش نازوب، نخستین محموله کامپیوتر در سال ۱۳۶۴ به سفارش شرکت مخابرات ایران و توسط یک شرکت نرم‌افزاری وارد کشور شد. پیش از این تاریخ، کامپیوتر به صورت محدود وارد کشور شده بود که در اختیار چند شرکت خاص بود. اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

 

اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

 

دکتر محمد صنعتی در دهه ۶۰ با ورود ۸۰ دستگاه کامپیوتر برای شرکت مخابرات ایران نخستین کسی است که نام خود را در ورود این فن آوری به ایران ثبت کرده است با ذکر خاطره جالب دراین باره می گوید: «در جلسه ای بنا بود کامپیوترهای وارد شده را به شرکت مخابرات تحویل دهیم.

 

اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

 

در این جلسه که تمامی مدیران ارشد آن زمان حضور داشتند از ما سوال شد که تصور می کنید در سال ۷۰ چه میزان تقاضا برای کامپیوتر در ایران وجود داشته باشد و من گفتم ۱۰ هزار دستگاه. تمامی مدیران حاضر در جلسه به یک باره به ما خندیدند!» او می افزاید: «مطابق آمار در سال ۷۰، تعداد کامپیوترهای وارد شده به ایران از ۲۴۰ هزار دستگاه گذشت.

 

اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

 

نازوب، دکتر صنعتی همچنین نخستین برنامه فارسی را با نام “زرنگار” تولید و عرضه کرد که پیش از ورود برنامه “word” در دهه ۷۰ کاربران زیادی داشت اما با ورود محصول فارسی ماکروسافت، “زرنگار” رفته رفته از رده خارج شد.

محمد صنعتی متولد سال ۱۳۳۱ است. تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی را در تهران گذراند. او در سال ۱۳۵۴ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. درجه فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته کامپیوتر در سال‌های ۱۹۷۷و۱۹۸۰ از دانشگاه ایالتی نیویورک دریافت کرد. پس از شش سال تدریس در آمریکا در سال ۱۳۶۴ به ایران بازگشت و شرکت نرم‌افزاری اش را بنا نهاد.

 

مطالب مرتبط

 

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

آموزش همگام سازی تلفن اندروید با کامپیوتر

واحدهای حافظه کامپیوتر


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان