ما را دراینستاگرام دنبال کنید

گفتگویی خواندنی با مرجانه گلچین و منبر رفتن او

گفتگویی خواندنی با مرجانه گلچین و منبر رفتن او

مرجانه گلچین بالای منبر سخنرانی کرد

 

مجموعه تلويزيوني نفس گرم ساخته محمدمهدي عسگرپور هم‌اكنون از شبكه اول سيما با بازي مرجانه گلچين، حامد كميلي، محمود پاك‌نيت، رويا تيموريان، سيما تيرانداز و… در حال پخش است.

 

مجموعه‌اي كه از جريان سريال‌هاي رايج فاصله گرفته و تلاش كرده قصه‌اي را به تصوير بكشد كه متفاوت و به دور از كليشه‌هاست. مرجانه گلچين در نفس گرم نقش محوري اين سريال را برعهده دارد.

 

 

او بازي متفاوتي حتي نسبت به كارنامه چند سال اخير خود داشته است. به همين بهانه با مرجان گلچين، بازيگر نقش مليحه در نفس گرم گفت‌وگو كرديم.

 

شما در نفس گرم در قالب نقشي حضور داريد كه با كارنامه چند سال اخيرتان در تلويزيون تفاوت دارد. مليحه در اين سريال سخنران مجالس مذهبي است. قطعا اين شخصيت از شما فاصله زيادي داشته و حضور در آن تجربه تازه‌اي براي‌تان محسوب مي‌شود.

وقتي پيشنهاد بازي در اين نقش از سوي آقاي عسگرپور مطرح شد، تصور كردم، ممكن است مجموعه يك كار طنز مناسبتي باشد اما در جلسه‌اي كه با كارگردان و آقاي رضوي، تهيه‌كننده نفس گرم داشتم، متوجه شدم كه برخلاف كارهاي قبلي‌ام در اين چند سال، اين مجموعه فضاي كاملا معنوي دارد و شخصيت مليحه كه ايفاگر آن هستم، زني با روحيات مذهبي است.

 

رويارويي من با اين قصه و شخصيت مليحه برايم جذاب بود، اما از طرفي نگران بودم و دلهره داشتم. به اين دليل كه چنين نقش‌هايي حركت روي لبه تيغ است و به راحتي مي‌تواند دچار شعارزدگي شود. اما در جلساتي كه با آقاي عسگرپور داشتم، روي اين موضوع تاكيد شد كه قرار است بيشتر روي ابعاد انساني اين شخصيت متمركز شويم.

 

از اين رو مليحه در عين حال كه زني عاشق است بايد شخصيتي با ابعاد انساني باشد كه دچار حس حسادت، بغض و… مي‌شود. با توجه به همين موضوع ممكن است دچار خطا هم بشود. وقتي كه من با اين وجه از كاراكتر مليحه روبه‌رو شدم كمي استرسم از بين رفت و حس كردم ديگر جاي نگراني نيست.

 

نازوب ، شما براي رسيدن به اين نقش آيا تحقيق يا مطالعه هم داشتيد؟
من خيلي وقت تحقيق و مطالعه نداشتم چون بعد از صحبت‌هاي اوليه راهي سفري شدم ومدتي ايران نبودم. پس از بازگشت هم خيلي زود درگير توليد كار شديم.

 

از طرفي حضورم در اين مجموعه به طوري بود كه كار با من شروع مي‌شد و به پايان مي‌رسيد، به همين دليل در زمان توليد هم وقتي براي تحقيق نداشتم.
اما بايد هر بازيگري براي حضور در چنين نقش‌هايي تحقيق و مطالعه كند چرا كه شخصيت مليحه در صحنه‌هايي به غير از تسلط روي سخنراني، قرائت قرآن مي‌كرد و همچنين بايد در بيان احاديث تبحر داشت. به هر حال چنين نقش‌هايي در سريال‌هاي تلويزيوني توسط مخاطبان ديده مي‌شوند و حساسيت‌هايي را به همراه دارد.

 

اما حضور كارگرداني مانند آقاي عسگرپور در اين مجموعه برايم قوت قلب بود. او شناخت درستي از اين قشر جامعه دارد. از طرفي سعي كردم به داشته‌هاي خودم در اين زمينه مراجعه كنم. قطعا من هم تاكنون در چنين مجالسي كه خانم‌ها سخنران هستند حضور پيدا كرده‌ام و آشنايي با اين فضا داشتم.

 

من روزانه حدود ١٦ ساعت درگير بازي در نفس گرم بودم و وقتي كار به پايان مي‌رسيد، كاملا خسته مي‌شدم. از طرفي مخاطب عمدتا من را در كارهاي طنز ديده كه به واسطه نقشم در آنها خيلي پرانرژي ظاهر شده‌ام. به همين دليل هميشه توقع حضور در چنين فضايي را از من دارند.

 

در نفس گرم بايد اين كليشه را مي‌شكستم و به شخصيتي نزديك مي‌شدم كه بسيار صبور و آرام بود. اين تغيير براي هر بازيگري سخت است. اما خوشبختانه در متن با شخصيت‌پردازي بسيار كاملي روبه‌رو بودم. اين موضوع به من خيلي كمك كرد.

 

به نظر خودتان توانستيد از نقش‌هاي قبلي خود فاصله بگيريد. فكر مي‌كنم حتي آقاي عسگرپور هم به عنوان كارگردان از اين انتخاب راضي است و اين ريسك براي او هم جواب داده است.

 

خاطرم هست روزهاي اول از آقاي عسگرپور درباره انتخابم براي اين نقش سوال كردم كه چطور به من رسيده‌اند. او معتقد بود كه اين نقش مي‌تواند براي من رجعتي به دهه ٦٠ باشد كه بيشتر در ملودرام‌هاي اجتماعي حضور داشتم و مليحه مي‌تواند دوباره من را به آن فضا برگرداند. براي خودم هم تجربه حضور در چنين نقشي در دوران ميانسالي جذاب بود.

 

فكر مي‌كنم شخصيت مليحه مي‌تواند مخاطباني كه چندين سال من را در نقش‌هاي طنز ديده‌اند، غافلگير كند. همان طور كه ١٠ سال پيش براي حضور در نقش‌هاي طنز آنها را غافلگير كردم. اين حضور براي من شروع دوباره است.

 

 

البته رضايت گرفتن از آقاي عسگرپور خيلي سخت است. او هميشه با آرامش عجيبي سر صحنه حاضر مي‌شد و همين موضوع باعث مي‌شد كه حس كنم در فضايي قرار گرفته‌ام كه درست است. در اصل اعتمادي بين ما صورت گرفت كه كار را براي من راحت‌تر كرد. از اين جهت تجربه بسيار خوبي براي من بود.

 

جا دارد از همه عوامل گروه نفس گرم از جمله تهيه‌كننده مجموعه تشكر كنم چرا كه قطعا وقتي با يك گروه بي‌حاشيه در كاري روبه‌رو مي‌شويم كه تمام مدت سعي دارند فضاي آرامي را فراهم كنند، اين حس به بازيگر هم منتقل مي‌شود و نتيجه هم رضايت‌بخش خواهد شد.

 

آقاي رضوي و مدير توليد مجموعه آقاي متولي تمام تلاش خود را كردند كه عوامل به لحاظ مالي هم تامين باشند و همين موضوع باعث مي‌شد كه همه با انرژي بهتري كار كنند.

 

چرا شما طي اين سال‌ها از حضور در چنين نقش‌هايي فاصله گرفته بوديد و ترجيحا در كارهاي طنز تلويزيوني حضور پيدا مي‌كرديد و حتي از سينما دور شده بوديد.
عمدتا در اين سال‌ها خصوصا در سينما با فيلمنامه‌هايي روبه‌رو مي‌شدم كه خيلي برايم جذاب نبود. من در دهه ٦٠ تجربه خوبي در فيلم‌هاي شب بيست و نهم و چشم‌هايم براي تو داشتم.

 

دوست داشتم هميشه زماني به اين فضا برگردم كه حرفي براي گفتن داشته باشم. تا خودم را دوباره براي حضور در فضاي جدي محك بزنم. حالا فكر مي‌كنم نفس گرم اين شرايط را براي بازگشتم مهيا كرد.

 

نخستين باري كه در نقش مليحه براي خانم‌ها سخنراني كرديد، چه حسي داشتيد. فكر مي‌كنم خيلي سخت بود.

ما ماه رمضان را در لوكيشن خانه مليحه بوديم كه حسينيه هم در همان لوكيشن بود. يكي از سخت‌ترين روزهاي كار را همان زمان تجربه كردم. روزهاي اول كه قرار بود براي خانم‌ها در حسينيه سخنراني كنم، خيلي استرس داشتم.

 

تبحر در سخنوري و تلفظ آيات و احاديث واقعا كاري سخت بود. اما كم‌كم كه جلو رفتيم از واكنش خانم‌هاي هنروري كه در اين مجالس حضور پيدا مي‌كردند، متوجه شدم كه به شخصيت مليحه نزديك شده‌ام. نوع برخورد آنها به گونه‌اي بود كه من را كاملا در قالب يك خانم سخنران پذيرفته و با آن ارتباط برقرار كرده بودند.

 

ما شرايط توليد سختي را به لحاظ زماني پشت سر گذاشتيم اما حالا كه كمي از كار دور شدم واقعا دلم براي مليحه تنگ شده است.

فكر مي‌كنم نفس گرم از كليشه‌هاي رايج سريال‌هاي ايراني و خصوصا مناسبتي فاصله گرفته است.
بله اين مجموعه نگاه جديدي به مسائل زنان دارد. قهرمانان نفس گرم زنان هستند؛ زناني كه با فراز و نشيب‌هايي كه در زندگي دارند قصه را رقم مي‌زنند. نگاهي كه اين مجموعه به زنان دارد از همان ابتدا براي من خيلي جذاب بود. از اين جهت فكر مي‌كنم فضاي تازه‌اي در تلويزيون ايجاد كند.

 

آيا مي‌خواهيد حضور در چنين نقش‌هايي را ادامه دهيد يا تمايل شما بيشتر به آثار طنز است.
من در اين ١٠ سال حضور در كارهاي طنز واكنش‌هاي بسيار خوبي از مخاطبان عزيز گرفتم. همين حس براي من دوست‌داشتني و ارزشمند است.

 من براي مردم سرزمينم كار مي‌كنم و نظرات آنها برايم مهم است. اما اگر با متن و كارگرداني روبه‌رو شوم كه بتوانم دوباره تجربه خوبي در فضاي جدي داشته باشم، استقبال مي‌كنم.

 

 برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان