moharam

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

بهترین بازی های مفرح برای کودکان باهوش

تقویت هوش کودک و سپس استعداد یابی یکی از اهداف بزرگ هر پدر و مادری است. چرا که اهمیت دادن به هوش و خلاقیت کودک نقش بسیار مهمی در موفقیت و درخشش او دارد.

برای انتخاب هر چه راختر و بهتر شما بهترین بازی های کودکانه را معرفی می کنیم:

 • در طبیعت گردش کنید و گیاهان را بررسی کنید. کشف طبیعت یکی از فعالیت های بدون هزینه است که می تواند برای کودکان با هوش جالب باشد.

گردش در طبیعت راه آسانی برای کشف رازها و رمزهای آن است. در حالی که با کودک قدم می زنید درباره انواع مختلف گل هایی که دیده اید، صحبت کنید.

 

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

نمونه سوالات طبیعت گردی از کودک

 1. چرا گل ها رنگ های گوناگونی دارند؟
 2. گلبرگ گل های مختلف چگونه است؟
 3. را گلبرگ گل ها با هم فرق دارند؟
 4. گل ها چه شباهتی باهم دارند؟
 5. فاوت گل ها در چیست؟

این کار را در مورد انواع مختلف گل و گیاهان انجام دهید. مثلا در برگ ها  و پوسته درختان را مقایسه کنید. اگر خودتان در این خصوص اطلاعات کافی ندارید، بهتر است به یک کتابخانه مراجعه کنید تا پاسخ این سوالات را پیدا کنید.

 

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

 

بازی با یخ، برای تقویت هوش

آنچه در این فعالیت نیاز دارید، دو قطعه یخ است. یکی از یخ ها را در آفتاب بگذارید و قطعه دیگر را در سایه قرار دهید. از کودک بخواهید به یخ ها دقت کند و ببیند کدام یک زودتر آب می شوند.

برای کودکان بزرگتر،تعداد بیشتری یخ استفاده کنید و آنها را روی سطوح مختلف قرار دهید. یکی از یخ ها را در معرض آفتاب غیرمستقیم قرار دهید.

یکی را روی چمن ها بگذارید و یکی را مستقیما زیر آفتاب بگذارید. اگر دوست دارید می توانید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و از سطوح دیگر هم استفاده کنید.

مورچه های حیاط را بررسی کنید.

در صورت علاقه، از کودک بخواهید مورچه ها را با یکدیگر مقایسه کند. برای مثال:

 • حشراتی که پرواز می کنند چگونه هستند؟
 • حشرات مختلف چه تفاوت هایی دارند؟
 • حشراتی که زیر زمین زندگی می کنند چگونه هستند؟
 • تفاوت این حشرات با حشراتی که روی زمین زندگی می کنند، چیست؟
 • حشراتی که روی درخت ها یا گیاهان دیگر زندگی می کنند، چه خصوصیاتی دارند و چرا با انواع دیگر متفاوت است؟
 • این حشرات چگونه خانه هایشان را در طبیعت می سازند.

 

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

تهیه ابزار و وسایل ساده هنری

برای کودکان هنرمند، ابزار و وسایل ساده هنری تهیه کنید تا بتوانند با استفاده از آنها هر چیزی را در طبیعت می بینند، نقاشی کنند. کاغذ ساده و مداد یا گچ رنگی برای شروع مناسب هستند.

بهتر است ابزاری که برای کودک تهیه می کنید متناسب با میزان علاقه، توانایی و استعداد کودک باشد. کودکانی که توانایی و علاقه بیشتری در این زمنیه دارند احتمالا به آب رنگ و کاغذ بهتر برای کار کردن نیاز خواهند داشت.

 شما می توانید بسته های ساده مخصوص نقاشی کودکان را از کتاب فروشی ها و ابزار حرفه ای تر را از فروشگاه های هنری تهیه کنید.

کودکانی که عکاسی را ترجیح می دهند می توانند از دوربین هایی که در دسترس دارید، استفاده کنند. اگر امکان خرید دوربین عکاسی دیجیتال ساده ارزان قیمت را دارید، بهتر است آن را برای کودک تهیه کنید.

 

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

 

ابزار موسیقی برای کودکان

برای کودکانی که به موسیقی علاقه دارند، می توانید نوعی ابزار موسیقی بسازید که کودک بتواند آن را با کنترل جریان آب شلنگ حیاط بنوازد.

انواع وسایلی را جمع آوری کنید که امکان اسپری کردن آب روی آنها وجود داشته باشد، مثلا می توانید از قوطی های خالی، قالب شیرینی، کاسه های پلاستیکی یا فلزی ویا هر چیز دیگری که شکستنی نیست و آب به آن آسیبی نمی رساند، استفاده کنید.

وسایل جمع آوری شده را در یک خط و کنار هم کنار دیوار یا در باغچه قرار دهید، ترجیحا بهتر است آنها را با یک طناب به هم وصل کنید تا وقتی به آنها آب می پاشید به این طرف و آن طرف پرتاب نشوند.

کودکان با ضربه به اشیا مختلف و با تغییر نوع پاشیدن آب به آنها، نت های مختلفی را می نوازند. این گونه بازی ها علاوه بر لذت و خنده، باعث خلاقیت، دقت، تمرکز و تخلیه انرژی کودکان می شود.

 

معرفی بازی های مناسب برای کودکان باهوش

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان