moharam

رژیم 6 هفته ای برای ترک سیگار!

رژیم 6 هفته ای برای ترک سیگار!

 

میل و هوس برای روشن کردن یک نخ دیگر آنقدر شدید است که آن را حتی با بهترین چیزهای دنیا هم عوض نمی‌کنید؛ اما بالاخره یک روز وضعیت ریه‌های‌تان شما را خسته می‌کند. احساس سالم بودن احساس فوق‌العاده‌ای است که شما خودتان را از داشتن آن محروم می‌کنید.

همه کار کرده‌اید تا عادت سیگار کشیدن را کنار بگذارید، موفق نشده‌اید. به سراغ هر تبلیغاتی که برای ترک سیگار می‌شود، می‌روید، ولی هنوز موفق نشده‌اید. همیشه یک چیز مثل خوره روح شما را می‌‌خورد، چرا نمی‌توانم سیگار را ترک کنم؟ یک‌بار نوجوان ۱۴ ساله‌ای را در حال سیگار کشیدن دیدید و بلافاصله سیگاری را که در دست داشتید، زمین انداختید، چرا که دوست نداشتید الگوی بد برای کودکان و نوجوانان باشید. شاید همین‌طرز فکر بهترین فرصت برای ترک سیگار باشد؛ اما هنوز هم این عادت ادامه دارد به هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار مشکل می‌شوید، عصبی و مضطرب هستید و بسیاری موارد دیگر. شما با تمام مضرات سیگار کشیدن آشنا هستید ولی فکر می‌کنید که ترک کردن آن غیر ممکن است؛‌چرا که هر بار دچار استرس می‌شوید و با سیگار کشیدن به آرامش می‌رسید.

 

میل و هوس برای روشن کردن یک نخ دیگر آنقدر شدید است که آن را حتی با بهترین چیزهای دنیا هم عوض نمی‌کنید؛ اما بالاخره یک روز وضعیت ریه‌های‌تان شما را خسته می‌کند. احساس سالم بودن احساس فوق‌العاده‌ای است که شما خودتان را از داشتن آن محروم می‌کنید.

شاید برای ترک سیگار از چسب نیکوتین استفاده کنید، اما همواره دوری جستن از عامل و محرک سیگار کشیدن بیشترین کمک را به ترک سیگار می‌کند. باید فکر کنید و به خاطر بیاورید که چه عواملی شما را تحریک می‌کنند. مثلاً به جای نوشیدن قهوه، چای بنوشید. وقتی که نگران هستید و دچار اضطراب می‌شوید، به یاد بیاورید که مشکل شما با سیگار کشیدن حل نمی‌شود. در عوض فعالیتی پیدا کنید که سر شما را گرم کند. به اطرافیان خود بگویید در این مدت مرتباً به یاد شما بیاورند که قصد دارید سیگار را ترک کنید. ماه اول، سخت‌ترین ماه است. در این مرحله با میل به سیگار کشیدن مبارزه می‌کنید. کمی چاق می‌شوید، ولی با ورزش کردن می‌توانید این اضافه وزن را از بین ببرید طعم‌ها و بوها را بهتر می‌فهمید. طعم شکلات را همانگونه که هست احساس می‌کنید و از لذت سیگار نکشیدن بهره‌مند می‌شوید.

برای آنکه میل و هوس سیگار کشیدن را در خود سرکوب کنید از اطرافیان و نزدیکان خود کمک بگیرید

اگر نزدیکان‌‌تان از تصمیمی که گرفته‌اید مطلع باشند، می‌توانند وقتی که احساس ضعف کردید به شما کمک کرده و شما را دوباره مصمم کنند.

از مصرف نوشابه بپرهیزید.

به چیزهایی که می‌نوشید، توجه کنید. ما توصیه می‌کنیم که در این مدت از انواع نوشابه‌ها استفاده نکنید. برای آنکه به یک عادت سالم برسید، باید از عوامل تحریک کننده و مخرب حداقل برای چند هفته دوری کنید. نوشیدنی‌های مختلف که حاوی برخی محرک‌ها هستند، شما را بیشتر به سمت سیگار کشیدن سوق می‌دهند. به جای آنها از سالم‌ترین نوشیدنی‌ها مثل آب، شیر، چای و. . . استفاده نمایید.

چیزی بخورید

وقتی که گرسنه هستید، برایتان سخت می‌شود که تصمیم‌های مهم و سخت بگیرید؛ مثلاً اینکه یک نخ سیگار روشن نکنید. همیشه مقداری آجیل و یا میوه به همراه داشته باشید تا در مواقع گرسنگی‌ خیلی سریع و راحت گرسنگی خود را برطرف نمایید.

نکات دیگر تغذیه ای برای ترک سیگار:

چون سیگار کشیدن نیاز بدن به ویتامین c را بالا می برد، از منابع غذایی حاوی ویتامین c (مانند مرکبات، انواع کلم، فلفل دلمه ای، توت فرنگی و سایر انواع توت، طالبی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز) به مقدار کافی مصرف کنید.
منابع غذایی حاوی ویتامین های گروه b (مانند انواع نان و غلات، لبنیات، گوشت و حبوبات) به آرامش اعصاب یاری می رسانند. هر بار که دست در جیب خود می کنید، بهتر است به جای سیگار، کشمش، انجیرخشک و نخودچی بیابید! فعالیت جسمانی می تواند به شما کمک کند فعالیت جسمانی علاوه بر کمک به کنترل وزن هنگام ترک سیگار، باعث افزایش انرژی شما، بهبود اعتماد به نفس و سلامت عمومی و کاهش استرس و افسردگی ناشی از فقدان نیکوتین در بدن تان می گردد. روزانه حداقل نیم ساعت فعالیت جسمی داشته باشید. مجبور نیستید تمامی فعالیت جسمی را یک جا انجام دهید، ۱۰ دقیقه این جا، ۲۰ دقیقه جای دیگر تا کم کم به نیم ساعت در روز برسید

برای خشکی دهان، دردناکی گلو، لثه ها یا زبان میتوان نوشیدن گه گاه و تدریجی آب یخ، آبمیوه یا جویدن آدامس  اشاره کرد و برای سردرد؛ گرفتن دوش آب گرم ؛ مشکلات خوابیدن: پرهیز از نوشیدن مایعات کافئین دار از ساعت ۶ عصر به بعد و برای جلوگیری از بی نظمی در دفع: افزودن فیبر موجود در میوه و سبزیجات خام و نان و غلات کامل به رژیم غذایی، نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب ؛برای رفع  احساس خستگی: خواب کوتاه بین روز پیشنهاد میشود.

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان