اضطراب جنسی چیست

مجموعه : عشق و ازدواج
اضطراب جنسی چیست

اضطراب جنسی چیست و چه اثرات منفی دارد؟

استرس و نگرانی های جنسی که در بین بسیاری از زوجین مشاهده می شود امریست بسیار مهم، که عدم رسیدگی و اهمیت به این موضوع می تواند به طور جدی ریشه های زندگی و رابطه بین دو زوج را متزلزل کند.

ارتباط جنسی لزوما فرآیند لذت بخشی بین زوجین است. اما وقتی یکی از آنها، در این مورد دچار استرس، ناراحتی و اضطراب شود ناخودآگاه مسیر رابطه در ضمیر ناخودآگاه تغییر می کند و جذابیت آن به صفر می رسد.

 

اضطراب جنسی چیست

 

ریشه های اضطراب رابطه جنسی

استرس جنسی در زنان و مردان

 1. عدم اعتماد به نفس
 2. افسردگی و استرس
 3. عدم توانایی صحیح در ارتباط جنسی
 4. درگیری های کاری و روزمرگی
 • آیا همسرم از کارکرد جنسی من راضی و برایش خوش آیند است؟
 • آیا من اضافه وزن دارم؟
 • آیا اندامم زیبا و جذاب است؟
 • مرا به عنوان یک عشق واقعی دوست دارد که رابطه برقرار می کند؟
 • نگرانی مردان از کوچک بودن آلت جنسی
 • ناراحتی مردان درمورد انزال زود هنگام یا دیر هنگام
 • اضطراب زنان از نرسیدن به ارگاسم یا لذت نبردن از تجربه جنسی

آنقدر به این مسائل فکر می کنند که هیج لذتی از این ارتباط نمی برند و نمی دهند! نگرانی مداوم از ظاهر یا توانایی جنسی‌تان، رابطه‌جنسی را برایتان پراسترس می‌کند. حتی ممکن است باعث شود نخواهید رابطه‌جنسی برقرار کنید.

رابطه‌جنسی چیزی فراتر از واکنش جسمی است. تحریک جنسی به احساسات شما هم وابسته است. وقتی ذهنتان درگیر باشد و استرس داشته باشید و نتوانید روی رابطه‌جنسی‌تان تمرکز کنید، بدنتان هم نمی‌تواند تحریک شود.

 

اضطراب جنسی چیست

 

نشانه‌های اضطراب جنسی

وضعیت ذهنی شما تاثیر شگرفی بر توانایی تحریک جنسی شما دارد. حتی اگر با کسی باشید که از نظر جنسی بسیار برایتان جذاب باشد هم، نگرانی از اینکه بتوانید او را راضی کنید، ممکن است باعث شود انجام آن برایتان غیرممکن شود.

در مردان، یکی از تاثیرات هورمون‌های استرس، انقباض یا جمع شدن رگ‌های خونی است. گردش خون کمتر در آلت تناسلی، تحریک جنسی یا نعوظ را برای آنها دشوارتر می‌سازد.

حتی مردانی که معمولاً برای تحریک شدن مشکل ندارند، وقتی دچار اضطراب در عملکرد جنسی می‌شوند، قادر به انجام آن نخواهند بود.

اضطراب در عملکرد جنسی خانم‌ها مثل آقایان قابل تشخیص نیست، اما می‌تواند بر تحریک‌پذیری آنها نیز اثر داشته باشد. اضطراب باعث می‌شود خانم‌ها نتوانند برای انجام رابطه‌جنسی به اندازه کافی ترشحات واژنی داشته باشند و دچار خشکی واژن می شوند که بدترین حالت برای خانم هاست.

درمان اضطراب جنسی

 • مراجعه به پزشک

اگر دچار اضطراب جنسی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید، کسی که با او احساس راحتی کنید و بتوانید درمورد زندگی‌جنسی‌تان آزادانه با او حرف بزنید.

با معاینات انجام شده و آزمایشان لازم، مصرف داروهای مرتبط می توانید خیلی سریع خود یا همسرتان را درمان کنید. سلامت جسم و روحتان را دریابید و به این مشکلات ریشه ای پایان دهید.

زمانی که می دانیم فرصتی نداریم برای لذت بردن از تمام لحظه های زندگی، چرا که هر آن ممکن است آفتاب عمرمان غروب کند.

صحبت با مشاور روانشناس

درمان روانشناسی کمک می‌کند با جنسیت خود راحتی بیشتری پیدا کنید و مسائلی که موجب اضطراب جنسی در شما شده است را درک کند.

مثلاً مردانی که نگران انزال زودرس هستند می‌توانند از تکنیک‌هایی برای به دست آوردن کنترل بیشتر روی انزال خود استفاده کنند.

راحت بودن با همسرتان

 

اضطراب جنسی چیست

 

حرف زدن با همسرتان در مورد اضطراب جنسی، خود می‌تواند به کم کردن بخشی از نگرانی‌هایتان کمک کند. سعی کنید با هم به یک راه‌حل برسید و این شما را به هم نزدیک تر کرده و رابطه‌جنسی‌تان را تقویت خواهد کرد. همان آرامش خیال است.

تغییر پوزیشن

راه‌های زیادی برای همبستری، بدون رابطه‌جنسی وجود دارد. همسرتان را ماساژ بدهید یا با هم حمام کنید.

ورزش کردن

ورزش نه تنها باعث می‌شود حس بهتری نسبت به بدنتان پیدا کنید، استقامت شما در عمل جنسی را هم بالا می‌برد. عضله ای شدن اندام های داخلی مرد و زن با ورزش کردن قدرت جنسی شما را بالا می برد.

پرت کردن حواس و گول زدن مغز!

خاموش کردن کلید مغز در بخش استرس و نگرانی هایتان یا خیلی عادی پرت کردن حواستان از موضوع هایی که شما را درگیر می کند.

استفاده از موسیقی آرامبخش و رمانتیک، فلیم عاشقانه، محیطی آرام می تواند تحریک شما را در نهایت آرامش به اوج برساند.

در یک جمله رها کردن هر آنچه ذهن شما را ناراحت و نگران می کند. این که تا کنون هر چه فکر و استرس داشته ام نتیجه ای نداشته و همه ی این مسائل خوب یا بد گذشتته است و می گذرد من باید لحظه را دریابم!

نکته آخر:

حیات بشر است رابطه جنسی و لذت آن! چه خوب یا بد، اصلی ترین نیاز هر موجود زنده ای رابطه داشتن و همبستر بودن است.

پس با آنچه آموزش داده شد گرمی این عشق را ماندگار کنید و اجازه ندهید مسائلی که همیشه وجود دارد و بخش مهمی از زندگی همه ی انسانهای روی زمین است لذت با هم بودن را از بین ببرد که بس عواقب وحشتناکی دارد!


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان