علت حال تهوع چیست

مجموعه : بیماری ها
علت حال تهوع چیست
حالت تهوع عارضه جانبی معمول و بسیار ناخوشایند است که میتواند پیامد مصرف بسیاری از داروها و یا کاربرد برخی از تکنیک‌های درمانی باشد. نازوب، مکانیزم دقیق حالت تهوع مانند مکانیزم استفراغ کردن تاکنون به خوبی درک نشده است اما در مطالعه جدید متخصصان علوم پزشکی دانشگاه گوئلف به زودی این وضعیت را تغییر خواهند داد و به اطلاعات دقیق‌تری درباره این حس ناخوشایند و بیمارگونه دست خواهند یافت.
این متخصصن می‌گویند مکانیزمی را در مغز شناسایی کرده‌اند که مسئول ایجاد حس تهوع است. آنها با مطالعه روی برخی از موش‌ها که دچار حالت دل بهم خوردگی شده بودند، به این نتایج دست یافتند. کارشناسان تاکید دارند، هر چند تقریبا تمام انسان‌ها ممکن است در طول زندگی خود بارها دچار حالت تهوع شده باشند اما به دلیل فقدان نمونه‌های حیوانی آزمایشگاهی برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر، مکانیزم نوروبیولوژی این حالت به خوبی شناخته نشده است.
این متخصصان می‌گویند: ما درباره استفراغ اطلاعات کافی در اختیار داریم اما تجربه حالت تهوع چندان شناخته شده نیست. در این بررسی آمده است: هر چند موش‌ها نمی‌توانند استفراغ کنند اما یک نوع واکنش دل بهم خوردگی از خود نشان می‌دهند که gaping یا تهوع شرطی نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که موش‌ها برای بار دوم طعمی را تجربه می‌کنند که قبلا در آنها احساس دل بهم‌‌خوردگی ایجاد کرده است.
 
بنابراین واکنش gaping مدلی مناسب برای بررسی دقیق‌تر مکانیزم حالت تهوع برای پزشکان فراهم کرد. با استفاده از این مدل تهوع شرطی متخصصان دریافتند سروتونینی که در بخش جزیره‌ای قشر مخ آزاد می‌شود می‌تواند عامل ایجاد کننده حالت تهوع باشد. بخش جزیره‌ای قشر مخ مربوط به دریافت سیگنال طعم و بیماری در مغز است.
جزئیات بیشتر این آزمایش در مجله «نوروساینس» منتشر شده است.

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان