هموروئید چیست

مجموعه : پزشکی
هموروئید چیست
در ناحیه‏ انتهای روده (مقعد) بالشتك های كوچك عروقی وجود دارند كه بر اثر عواملی مانند یبوست مزمن متورم شده و در هنگام دفع خون ریزی می كنند و گاهی نیز اندازه آنها بزرگتر شده و با زور زدن از ناحیه‏ مقعد بیرون می زنند. این بالشتك های عروقی را هموروئید یا بواسیر می نامند.
 
این برجستگی ها می توانند در داخل یا بیرون مقعد (قابل دیدن از بیرون ) باشند که بر این اساس به عنوان هموروئید داخلی یا خارجی نامیده می شوند. هموروئید های داخلی در صورتی که بزرگ شوند، در هنگام دفع از مقعد خارج می شوند که در این صورت نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند.
 
علت : در اكثر موارد بر اثر یبوست ایجاد می شود اما عواملی مانند استعداد خود فرد و سابقه فامیلی نیز می توانند مؤثر باشند.
 
 
علائم: از نظر شدت، هموروئید چند درجه دارد و علائم بر حسب درجه ابتلا متفاوت است :

درجه اول: بالشتك های عروقی كمی متورم شده اند و موقع عبور مدفوع سفت خونریزی می كنند اما از مقعد بیرون نمی زنند.

 
درجه دوم: بالشتك های عروقی بزرگتر شده و هنگام دفع مدفوع سفت از مقعد بیرون آمده و خونریزی می كنند و وقتی عمل دفع انجام می شود بدون ایجاد مشكل به داخل برمی گردند.
 
درجه سوم: بالشتك های عروقی انقدر بزرگ شده اند كه در هنگام دفع از مقعد بیرون آمده و دچار تورم می شوند و پس از اتمام عمل دفع همچنان بیرون می مانند و فرد مبتلا مجبور می شود با دست آنها را به داخل برگرداند.
 
درجه چهارم : مانند درجه سوم است اما به دلیل تورم شدید فرد قادر به باز گرداندن هموروئید به داخل نیست و درد شدیدی ایجاد می شود كه نیاز به اقدام پزشكی اورژانس پیدا می كند.
 
 
درمان:

در مراحل اولیه (درجه یك و دو ) درمان با داروهای برطرف كننده یبوست و پماد یا شیاف نرم كننده صورت می گیرد و نشستن در لگن آب گرم نیز كمك شایانی به برطرف كردن علائم می كند، اگر درمان داروئی مؤثر نبود یا شدت بیماری زیاد بود ( درجه سه یا چهار ) برای اقدامات دیگر تصمیم گیری می شود. در این مرحله می توان هموروئید را با استفاده از دستگاه‌ های مخصوص یا با عمل جراحی برداشت.

برداشتن هموروئید با استفاده از دستگاه:
در این روش با لوله ای مانند آندوسكوپ داخل مقعد را مشاهده كرده و یك حلقه پلاستیكی مخصوص دور آن می اندازند كه باعث جمع شدن و در نهایت برطرف شدن این بالشتك های عروقی می شود .
درمان جراحی:

در این روش با عمل جراحی هموروئید را بر می دارند. بخیه ها قابل جذب هستند و پس از عمل جراح به شما دستوراتی برای جلوگیری از عود می دهد كه باید رعایت كنید.

پیشگیری:

مهمترین مسأله در پیشگیری از ابتلا به هموروئید، بر طرف كردن یبوست است. به این منظور بایداز سبزیجات و میوه ها به مقدار زیاد استفاده كنید، مایعات به اندازه كافی بنوشید و ورزش كنید.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان