آدرس هایی که باید در شرایط اورژانسی بدانیم

آدرس هایی که باید در شرایط اورژانسی بدانیم
نازوب، قرار گرفتن در حادثه و موقعیت‌های اورژانسی و بحرانی از آن دست اتفاق‌هایی است که هرگز خبر نمی‌کند و وقت و ساعت سرش نمی‌شود. حفظ خونسردی در این شرایط و بررسی وضعیت بیمار یا مصدوم پیش از هر اقدامی موثر است و بعد از آن تماس با اورژانس است.

مهم این است در شرایطی كه تعداد جمعیت در شهرها زیاد است و امكانات و ظرفیت محدودی برای پاسخگویی به نیازهای مردم در شرایط بحرانی وجود دارد باید به شیوه‌ای از این امكانات استفاده كنیم كه سلامت افراد دیگری كه با خطر مرگ و میر رو به رو هستند، را به خطر نیندازیم. با مطالعه نشانه‌‌های اورژانسی در موقعیت‌های مختلف متوجه می‌شوید در چه شرایطی باید از اورژانس بخواهید با مراقبت‌های ویژه بیمارتان را به بیمارستان برساند و در كدام موقعیت‌ها می‌توانید با تلفن یا انتقال بیمارتان به نزدیك‌ترین بیمارستان یا درمانگاه برای درمان او اقدام كنید.

1. نشانه‌های اورژانس‌های اسکلتی چیست؟

در صورتی که فردی بر اثر تصادف، سانحه  یا هر حادثه‌ای دچار شکستگی های باز یا بسته استخوان شود، در رفتگی مفصل یا پارگی وسیع در یک یا چند بافت نرم در اندام‌های بدن را تجربه کند، نیاز به مراقبت‌های اورژانسی دارد و باید خیلی زود به حال او رسیدگی شود.

بیمارستان‌های ارتوپدی که باید بشناسیم

بیمارستان شهید معیری یکی از بیمارستان‌هایی است که به طور تخصصی خدمات مربوط به ارتوپدی و انواع شكستگی‌ها، جراحی و داخلی را به مراجعان خود ارائه می‌كند.

آدرس: میدان بهارستان، خیابان مجاهدین اسلام، رو‌ به ‌روی مجلس شورای اسلامی

بیمارستان اختر با 135 تخت از جمله بیمارستان‌هایی است كه به طور تخصصی خدمات درمانی و مراقبی و جراحی‌ در حوزه ارتوپدی و انواع شكستگی‌ها را به مراجعه‌كنندگان ارائه می‌كند.

آدرس: خیابان شریعتی، پل رومی، خیابان شریفی‌منش، بن‌بست آذر، بیمارستان اختر

2. نشانه‌های اورژانس‌های چشم چیست؟

در شرایطی كه ضربه‌ای به چشم وارد شود یا مواد شیمیایی روی چشم بریزد  یا در مواردی كه چشم به دلیل قرار گرفتن در شرایط غیرعادی دچار سوختگی حرارتی شود یا فشار چشم زیاد شود به این ترتیب كه فرد دچار درد ناگهانی در چشم، حدقه و سردرد شدید و تاری دید شود باید فورا بیمار را به بیمارستان رساند یا از اورژانس درخواست كمك كرد.

بیمارستان‌های چشم پزشکی كه باید بشناسیم

بیمارستان به‌آفرین یا بیمارستان صدر یكی دیگر از بیمارستان‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی- درمانی است كه به طور تخصصی به ارائه خدمات چشم پزشكی و اورژانس می‌پردازد و تجهیزات تخصصی زیادی در این زمینه دارد. علاوه بر این بخش ماموگرافی، پرتونگاری، رادیولوژی و سونوگرافی و آزمایشگاه تخصصی تشخیص پزشكی دارد.

آدرس: خیابان كریم‌خان، خیابان به‌آفرین، بعد از بیمارستان فیروزگر

بیمارستان شركت نفت با ظرفیت 332 تخت ثابت از جمله بیمارستان‌هایی است كه تخصص چشم‌پزشكی را در كنار تخصص‌های دیگری نظیر پوست، زنان و زایمان، جراحی، داخلی و كودكان به مخاطبانش ارائه می‌كند.

آدرس: خیابان حافظ، زیر پل حافظ، خیابان سرهنگ سخایی

بیمارستان فوق تخصصی چشم نور نخستین بیمارستان تخصصی چشم پزشكی در كشور است كه با حضور چشم‌پزشكان و متخصصان چشم‌پزشكی مسلط به دانش روز خدماتی همچون تكنیك‌های جدید پیوند قرنیه، جراحی كاتاراكت با لیزر، اصلاح نزدیك بینی، كاشت لنزهای داخل چشمی و دیگر خدماتی درمانی و اورژانسی مربوط به چشم را ارائه می‌كند.

آدرس: خیابان شریعتی، خیابان شهید گل‌نبی

بیمارستان چشم پزشكی فارابی وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تهران است كه درمانگاه‌های تخصصی رتین، قرنیه، استرابیسم، مجرای اشكی واربیت و دیگر خدمات چشم پزشكی و اورژانس چشم پزشكی را به مخاطبان ارائه می‌كند. درمانگاه اورژانس این بیمارستان به صورت شبانه‌روزی بیمارانی را كه از ناحیه چشم مصدوم شده باشند، پذیرش می‌كند.

آدرس: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان قزوین، بیمارستان فارابی

3. نشانه‌های اورژانس‌های گوارشی چیست؟

از مواردی كه بیماران مبتلا به بیماری‌های گوارشی ممكن است نیاز به اورژانس و خدمات درمانی سریع داشته باشند می‌توان به خونریزی‌های گوارشی، استفراغ خونی، مدفوع قیری شكل، درد شدید شكم، حساسیت زیاد شكم، استفراغ و بی‌اشتهایی اشاره كرد.

بیمارستان‌های گوارش كه باید بشناسیم

بیمارستان ایرانشهر بخش‌های درمانی و درمانگاه‌های تخصصی مختلفی دارد كه یكی از شاخص‌ترین بخش‌های تخصصی آن كلینیك‌ بیماری‌های گوارش است  كه در كنار كلینیك غدد، مغز و اعصاب، روماتولوژی و جراحی قلب خدمات درمانی را به بیماران ارائه می‌كند.

آدرس: شریعتی، نرسیده به سه راه طالقانی، خیابان شهید جواد كارگر

بیمارستان بانك ملی با 268 تخت از جمله بیمارستان‌های تحت نظارت دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی است كه دارای تخصص‌های گوارش، داخلی، جراحی عروق، جراحی فك و صورت، غدد، زنان و زایمان، چشم پزشكی و غدد است.

آدرس: خیابان فردوسی، پایین‌تر از چهارراه استانبول، رو به ‌روی سفارت آلمان

4. نشانه‌های اورژانس‌های بارداری چیست؟

خانم‌های باردار از جمله گروه‌هایی هستند که احتمال نیاز آنها به کمک‌ها و خدمات اورژانس بسیار محتمل است. این گروه در صورتی که با سقط جنین، تشنج، فشار خون بالا و تاری دید، خونریزی شدید و حتی دردهای زایمان که دسترسی به پزشک با دشواری همراه است، مواجه باشند نیاز به خدمات اورژانس پیدا می کنند و باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای نجات جان آنها و جنین‌شان اقدام کرد.

بیمارستان‌های زنان که باید بشناسیم

بیمارستان مهر از نظر رتبه‌بندی در گروه بیمارستان‌های درجه یک محسوب می‌شود که در بخش‌های مختلف تخصصی، فوق تخصصی و گروه‌های پاراکلینیک مجهز خدمات درمانی و مراقبتی به بیماران ارائه می کند. بخش‌های زنان و زایمان، جراحی زنان، جراحی مغز و اعصاب، جراحی گوش و حلق و بینی، ازجمله خدماتی است که این بیمارستان به مراجعان خود ارائه می‌کند. کلینیک‌های فوق تخصصی این بیمارستان نیز در بخش کلیه و دیالیز، غدد داخلی و دیابت خدمات درمانی ارائه می‌کنند. علاوه بر این بیمارستان مهر در بخش زایمان خود بخشی به نام زایمان بدون درد دارد که خدماتی را به خانم‌هایی که تمایل به زایمان طبیعی دارند ارائه می‌کند.

آدرس: میدان ولیعصر، خیابان زرتشت غربی، بیمارستان مهر

بیمارستان  و درمانگاه‌های تخصصی بازرگانان یا شهید اندرزگو با 175 تخت در منطقه 12 تهران واقع است. بخش‌‌های زنان و زایمان، زنان، داخلی زنان و نوزادان این بیمارستان در کنار بخش‌های داخلی مردان، جراحی مردان و اتاق عمل خدمات درمانی متنوعی را به بیماران ارائه می‌کند.

آدرس: ری، تقاطع بزرگراه محلاتی، بیمارستان بازرگانان (شهیداندرزگو)

5. نشانه‌های اورژانس‌های اعصاب چیست؟

افراد مبتلا به بیماری‌های اعصاب در برخی موقعیت‌ها و شرایط دچار اختلال‌ها و حمله‌هایی می‌شوند که نیاز به مداخله و خدمات درمانی اورژانس پیدا می‌کنند. تشنج و حمله صرعی، سکته مغزی با علائمی نظیر فلج اعضاء، اختلال در سطح هوشیاری و تکلم، سردردهای شدید و ناگهانی به همراه سفت شدن عضلات گردن، وارد آمدن ضربه به جمجمه یا ستون فقرات از جمله این موقعیت‌هاست که بیمار نیاز به اورژانس پیدا می کند.

بیمارستان‌های مغز و اعصاب كه باید بشناسیم

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی ایرانمهر از جمله بیمارستان های خصوصی- درمانی با ظرفیت 135 تخت است که در حال حاضر تخصص‌های جراحی مغز و اعصاب، جراحی قلب، جراحی و کودکان را در کنار بخش سی سی یو و آی سی یو به بیماران و متقاضیان ارائه می کند.

آدرس: ضلع شرقی خیابان شریعتی، دوراهی قلهك

دپارتمان مغز و اعصاب بیمارستان تخصصی‌ دی از جمله مجهزترین بخش‌های این بیمارستان است که امکانات پیشرفته تشخیصی نظیر دستگاه الکتروآنسفالوگرافی، الکترومیلوگرافی، آنژیوگرافی مغز و داپلر سونوگرافی در زمینه تشخیصی و درمانی بیماری‌های مغز و سیستم عصبی در کنار سایر تخصص‌ها مثل جراحی مغز و اعصاب، چشم پزشکی، اونکولوژی و روانپزشکی ارائه می‌دهد.

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر،  نبش شهید عباس‌پور ( توانیر )

6. نشانه‌های اورژانس‌های تنفسی چیست؟

در شرایطی كه بیماری دچار تنگی نفس شود به این معنی كه با بروز این حالت به سختی نفس بكشد یا تنفس او شكلی غیرعادی داشته باشد باید اورژانس را خبر كنیم. باید هوشیار باشیم كه تند تند نفس كشیدن را با تنگی نفس اشتباه نگیریم. توجه داشته باشیم افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، عفونت‌های ریوی و آسم از جمله افرادی هستند كه احتمال بروز شرایط اورژانسی و تنگی نفس برایشان زیاد است.

بیمارستان‌های ریه كه باید بشناسیم

بیمارستان مسیح دانشوری از جمله مراكز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری‌های ریوی است كه 12 بخش و 13 درمانگاه دارد. بخش داخلی این مركز خدمات عمومی، ریه، بیماری‌های عفونی ریه، داخلی ریه، و قلب و سل را به مخاطبان خود ارائه می‌كند. این مركز همچنین واحدهای آزمایشگاهی متعددی چون میکروب شناسی، بیوشیمی، هماتولوژی، پاتولوژی، مایکوباکتریولوژی، ایمونولوژی  دارد.

آدرس: تهران، خیابان شهید باهنر (نیاوران)، دارآباد، انتهای خیابان پورابتهاج، بیمارستان مسیح دانشوری

بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی خاتم‌‌الانبیاء (ص) با حضور سرشناس‌ترین متخصصان ریه و پزشكان فوق تخصص ریه یكی از مجهز‌ترین آزمایشگاه‌های تنفسی را به منظور بررسی و ارزیابی عملكرد ریه و وضعیت تنفسی برای تشخیص بیماری‌های تنفسی، آسم، آمفیزم، برونشیت و دیگر بیماری‌های تنفسی دارد.

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از بلوار میرداماد، خیابان رشید یاسمی، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی خاتم‌الانبیاء(ص)

7. نشانه‌‌های اورژانس‌های قلبی چیست؟

وجود درد، احساس سنگینی و فشار در قفسه سینه در حالتی كه با سوزش در ناحیه پشت همراه باشد از جمله مواردی است كه احتمال اختلال و درد با منشاء قلبی را به همراه دارد و باید فورا اورژانس را خبر كرد یا بیمار را به اورژانس رساند. در صورتی كه یكی از اعضای خانواده دچار درد در این نواحی شد و درد كمتر از 30 دقیقه با او همراه بود‌، احتمال كاهش خون‌رسانی به قلب مطرح می‌شود. اما اگر درد بیش از نیم‌ساعت طول بكشد و بیمار علاوه بر درد‌، تهوع و استفراغ داشته باشد یا دچار درد در ناحیه زیر جناغ، قفسه سینه، شانه‌ها، بین دو كتف و شكم باشد در این حالت باید احتمال سكته قلبی بررسی شود.

بیمارستان‌های قلب كه باید بشناسیم

بیمارستان مركز قلب تهران یكی از مجهزترین و پیشرفته‌ترین مراكز تشخیصی، درمانی و پژوهشی در زمینه قلب و عروق است كه دارای 7 اتاق عمل قلب باز، آزمایشگاه تخصصی، سیستم‌های تصویربرداری پیشرفته، ام آر آنژیو، سونوگرافی داپلر و خدمات درمانی دیگر است.

آدرس: تهران، كارگر شمالی، نبش بزرگراه جلال آل‌احمد

بیمارستان شهید دكتر لواسانی زیر مجموعه تامین اجتماعی- درمانی است. قلب، جراحی قلب، سی‌سی یو، آی سی‌ یو و داخلی و جراحی از جمله تخصص‌های موجود در این بیمارستان است.

آدرس: جاده آبعلی، بعد از سه راه آزمایش، مقابل صنایع مكانیك ارتش

بیمارستان فوق‌تخصصی قلب جماران از جمله بیمارستان‌های مجهز در حوزه قلب است كه علاوه بر درمانگاه و اورژانس تخصصی قلب خدماتی نظیر آی‌سی یوی قلب، آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی، الكتروفیزیولوژی و داخلی قلب زنان و مردان دارد.

آدرس: تهران، خیابان شهید باهنر، خیابان جماران، كوچه شهید حسنی‌كیا


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان