فوت و فن های زیرکانه برای حل دعوای زناشویی

مجموعه : سبک زندگی
فوت و فن های زیرکانه برای حل دعوای زناشویی
 
این را بپذیرید که همسرتان به هر دلیلی، موجه یا غیرموجه در حال حاضر عصبانی است به جای پرخاشگری متقابل عصبانیت وی را بپذیرید و برای آرام شدن شرایط تلاش کنید.
 
خانمی می‌گوید: «با شوهرم دعوا کردم، او همه لوازم دکوری مرا شکست. تنها یک سال از زندگیمان می‌گذرد پدرم با زحمت بسیار جهیزیه‌ام را تهیه کرده بود، دلم خیلی شکست! نمی‌دانم چه کنم؟». با دانستن چند فوت کوزه‌گری که معمولا بسیاری از مرد‌ها و زن‌ها در هنگام مشاجرات خود آن‌ها را نادیده می‌گیرند یا از فوایدشان اطلاعی ندارند، می‌توان آتش دعوا را فرونشاند و زندگی را بسامان پیش برد. درباره آن‌ها در ادامه مطلب بیشتر بدانید.

 
وجود اختلاف در زندگی زناشویی به خاطر تفاوت‌های زن و مرد، اختلافات فرهنگی، پرورش در دو محیط جداگانه و… امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. اما آنچه که این اختلافات را به فضایی برای حل تعارضات، رشد و پختگی رابطه و درک و تفاهم تبدیل می‌کند یا به فضایی برای ابراز پرخاشگری و متشنج کردن اوضاع، به نحوه واکنش ما به این اختلافات و روش‌هایی که برای حل اختلافات در نظر می‌گیریم بستگی دارد.

 

گاهی این شیوه‌ها قاطعانه ولی همراه با احترام است و گاهی پرخاشگرانه. عصبانیت به روابط صمیمانه صدمه می‌زند. همسران عصبانی احساس درماندگی می‌کنند و هر دو فکر می‌کنند فقط در صورتی که طرف مقابل تغییر کند یا بهبود یابد، اوضاع بهتر خواهد شد. همیشه احساس می‌کنند فردی که اشتباه کرده، طرف مقابل است و موقعی که پرخاشگری‌ها و سرزنش‌ها برای ایجاد تغییر در طرف مقابل مفید واقع نمی‌شود، بیشتر احساس درماندگی و عجز می‌کنند و پرخاشگری آن‌ها شدید‌تر می‌شود. موقعی که همسرتان عصبانی است از شما انتقاد می‌کند. این انتقاد‌ها شما را ناراحت می‌کند و احساسی شبیه طرد به وجود می‌آورد و ممکن است به شدت حالت دفاعی به خود بگیرید. متاسفانه در بیشتر مواقع همسران برای حل اختلاف از راهکارهای نامناسبی استفاده می‌کنند که به تشدید اختلاف و بد‌تر شدن شرایط می‌انجامد.

 

در هنگام دعوا از این کار‌ها خودداری کنید
اگر نمی‌توانید از بروز دعوا جلوگیری کنید، حداقل به هنگام جر و بحث یا‌‌ همان دعواهای زن و شوهری کارهایی که می‌تواند آتش دعوا را شعله ور کند، انجام ندهید، برخی از این کار‌ها را در ادامه می‌خوانید :
بی‌ارزش کردن همسر
با این کار در واقع به همسرتان می‌گویید که نیازهای او در نظر شما بی‌ارزش است یا نیازهای او به اندازه نیازهای شما مهم، باارزش یا واجب نیست.

 
قهر کردن :
پیام این کار این است؛ یا آنچه را که می‌خواهم انجام بده یا تو را ترک می‌کنم.

تهدید کردن :
در این حالت به همسرتان این پیام را می‌دهید که به تو صدمه خواهم زد.

سرزنش کردن :
در این حالت شما همسرتان را مقصر تمام اتفاقات می‌دانید.

تحقیر کردن :
در این حالت حس حماقت را به همسرتان القا می‌کنید.

برانگیختن احساس گناه :
این کار حامل این پیام است که طرف مقابل از لحاظ اخلاقی باید خواسته شما را برآورده می‌کرد، اما این کار را انجام نداده است. او بی‌انصاف و بی‌ملاحظه است و فقط به فکر رسیدن به خواسته‌های خود است.

بی‌توجهی و بحث را عوض کردن :
پیام پنهان این کار این است که خواسته‌های او حتی ارزش صحبت کردن هم ندارند.

تلافی یا مقابله به مثل کردن :
به عنوان مثال مواردی را که همسرتان از آن‌ها خوشش می‌آید به او ارائه نمی‌دهید. «حالا که لباس مورد علاقه‌ام را برایم نخرید من هم منزل مادرش نمی‌روم!»

 

بهترین روش حل اختلافات
شما به چه روشی اختلافات بین خود و همسرتان را مدیریت می‌کنید؟ از چه روش‌هایی برای مطرح کردن مشکلات و اختلافاتتان استفاده می‌کنید؟ آیا از وی انتقاد می‌کنید؟ وی را به خاطر به وجود آمدن مشکل و اختلاف سرزنش می‌کنید؟ در برابر انتقاد‌ها یا دفاع‌های همسرتان جبهه گیری می‌کنید؟ زمان مناسبی را برای بیان اختلافات در نظر می‌گیرید؟ و…

 

برای جلوگیری از تبدیل دعوا‌ها و اختلافات به رفتارهای خشونت آمیزی مثل کتک کاری، جرو بحث‌های کلامی یا شکستن وسایل منزل، انجام برخی مهارت‌ها ضروری است. از جمله:

 

آرامشتان را حفظ کنید
 نشانه‌های تنش را در خودتان شناسایی کنید. اگر از کوره در رفته‌اید و احساس می‌کنید روی رفتارتان هیچ کنترلی ندارید، پنجره را باز کنید و نفس عمیقی بکشید و سعی کنید خود را آرام کنید. موقعی که احساس برانگیختگی هیجانی می‌کنید حتما باید حرف‌های آرام بخش به خود بگویید.

 
جبهه گیری ممنوع
 هنگام دعوا حالت تدافعی به خودتان نگیرید سعی کنید شنونده خوبی باشید سرزنش نکنید وقتی از شما انتقاد می‌شود ابتدا به خوبی گوش دهید در این لحظه خودتان را جای همسرتان بگذارید و از دریچه چشم او به ماجرا بنگرید.
هنگام بحث و دعوا به جای اینکه از همسرتان انتقاد کنید مشکل خود را به شکل شکایت مطرح کنید. با این کار باعث می‌شوید همسرتان هم در مقابل شما جبهه گیری نکند. انتقاد آسیب زاست با این حال ممکن است برخی مواقع سازنده باشد. موقعی که انتقاد از شما درست است، بهترین راه این است که آن را به سادگی قبول کنید.

 

همسرتان را درک کنید
با تایید او به وی بفهمانید که او را درک می‌کنید. وقتی که همسر شما احساس کند تصدیقش می‌کنید به شما بیشتر اعتماد می‌کند و بیشتر به شما گوش می‌کند. مسئولیت رفتار خود را بپذیرید و اگر لازم است معذرت خواهی کنید. شنونده فعالی باشید. وقتی که او صحبت می‌کند به جای جبهه گیری و بازخورد آنی خوب گوش کنید و با حالت چهره و تصدیق به وی بفهمانید که به حرف‌های او گوش می‌دهید.

 

بحث را به تعویق بیندازید
برای وضعیت‌هایی که در ارتباط خود با همسرتان بیشتر عصبانی می‌شوید، علامت‌هایی را با توافق همدیگر تعیین کنید. هرگونه علامتی که نشان می‌دهد عصبانیت شما در حال تشدید است می‌تواند علامتی برای لزوم وقفه باشد. هنگامی که صدایتان بلند‌تر می‌شود، از تحقیر و توهین استفاده می‌کنید، یا تهدید جسمی می‌کنید، به سمت وسایل منزل حمله می‌کنید و… در چنین مواقعی تقاضای وقفه کنید و فرصتی را برای آرام شدن به یکدیگر بدهید.

 

عصبانیت همسرتان را بپذیرید
این را بپذیرید که همسرتان به هر دلیلی، موجه یا غیرموجه در حال حاضر عصبانی است به جای پرخاشگری متقابل عصبانیت وی را بپذیرید و برای آرام شدن شرایط تلاش کنید.
منبع : jamejamonline.ir

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان