moharam

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

تعداد دختران به پسران در ایران چقدر است؟

تولد دختران در ایران بیشتر است یا پسران؟ آمارگیری نسبت پسران به دختران یکی از موارد مهم اجتماعی است که با دانستن این آمار بهتر می توان برای مشاوره و روانشناسی در کشور برنامه ریزی کرد.

به گزاش رسانه نازوب، آمار گرفته شده توسط رئیس سازمان نظام مشاوره و روانشناسی كشور در كمیسیون تخصصی راهكارهای مؤثر در تسهیل ازدواج جوانان با اشاره به اینكه به ازای هر 1000دختر، 1008 پسر در كشور وجود دارد، گفت: اینكه دخترِ عقد كرده نمی‌تواند در منزل پدر بماند یك خرافه فرهنگی است.

اصلی‌ترین مانع در مسیر ازدواج بهنگام، جوانان كشور موانع است. دانشگاهیان، مدرسان و گروه‌های مرجع در راستای رفع مشكلات و موانع فرهنگی ازدواج جوانان مسئول هستند. انتخاب همسر یك نگاه مالی نیست و باید زمینه‌های فرهنگی در این حوزه مهیا شود.

ازدواج راه خوشبختی و آرامش است و هم اكنون در تمام دنیا بر مبنای دلایل عقلی، روانشناسی و دینی هیچ بحثی به عظمت و اهمیت ازدواج نیست چرا كه از ابتدای خلقت، خداوند انسان‌ها را زوج آفریده است و زیباترین و محبوب‌ترین بنا برای پیامبر خدا خانواده است. این بنیان در ایده‌آل‌ترین شرایط كانون همسرپروری خواهد بود.

 

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

 

باور غلط ازدواج در فرهنگ اسلام

در خصوص وجود موانع فرهنگی در مسیر ازدواج‌های خویشاوندی یا ازدواج پسران با دختران كوچكتر از خود؛ كدام منطق، دین و سنت این موضوع را اعلام كرده است؟ حال آنكه پیامبر اسلام همسری بزرگتر از خود داشت.
لازم است باور داشته باشیم كه این نگرش باطل است. چه بسا كه مطالعات كشور نشان می‌دهد آنجا كه سن زنان از همسرانشان دو سال بیشتر بوده میزان طلاق كمتر است.

سن واقعی انسان برآیند سه مؤلفه اساسی سن شناسنامه، سن زیستی و سن روانی و عقلانی است. از این رو نمی‌توان سن شناسنامه ای را ملاك قرار داد.

تسهیل فرایند شناخت جوانان در مسیر انتخاب دقیق و آگاهانه و تحقق ازدواج آسان و پایدار، از منظر روانشناسی دینی هر دختر و پسری كه به بلوغ جنسی رسیده سلامت عقلانی و روانی تعادل عاطفی و روانی كفایت شخصیتی و قابلیت مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارند، می‌توانند همسر انتخاب كنند.

یك همسر خوب باید كاستی‌ها و عیب‌های زوج خود را چون تن پوش بپوشاند محبت خود را ابراز دارد همه جاذبه‌های زیستی، شناختی، روانی و جنسی خود را تقدیم زوج خود كند و در نتیجه آرامشگر باشد.

 

 

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

 

نکته پایانی:

خانواده كامل با ازدواج زن و مرد شكل می گیرد. در این راستا فرزندآوری و قرار گرفتن زیر یك سقف ملاك نخواهد بود. پیوند زیبای زوجیت نباید با دروغ ایجاد شود. از این رو تعیین مهریه‌های سنگین و خارج از توان مرد مورد انتقاد خواهد بود.

برای انتخاب همسر، تعیین مهریه، و شروع یک زندگی عاشقانه معیارهای مهم اخلاقی و انسانی را اولویت قرار دهید.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان