یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
 یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
laghari

سر درد و راه های درمان غیر دارویی آن

مجموعه : بیماری ها
سر درد و راه های درمان غیر دارویی آن
 سردرد تنها عارضه‌ای‌ نیست كه پس از خستگی و استرس كار روزانه در انتهای روز به سراغ افراد مختلف می‌آید. علاوه بر سردرد، بی‌حوصلگی، انقباض و اسپاسم‌های عضلانی به‌ویژه در ناحیه گردن و احساس كوفتگی نیز از دیگر عوارض فعالیت و كار روزانه در ساعت‌های زیاد و بدون وقفه است.
 
خوشبختانه برای برطرف شدن این عارضه و تسكین سردرد و از بین رفتن اسپاسم‌های عضلانی راه حل ساده‌ای وجود دارد كه اجرای آن در منزل می‌تواند خستگی و سردرد ناشی از یك روز كاری پر‌مشغله را از شما دور كند. تنها كافی است این ماساژ را یاد بگیرید و مرحله به‌مرحله روی سر، گردن و شانه اعضای خانواده اجرا كنید.
 
ساكت‌ترین اتاق را انتخاب كنید
 برای شروع ماساژ بهتر است خلوت‌ترین و ساكت‌ترین اتاق خانه را انتخاب كنید. انتخاب مكانی مناسب و آرام یكی از فاكتورهای اساسی برای ارائه ماساژی موثر و پرفایده است. هر چه محیط آرام‌تر و هوای پاكیزه و اكسیژن داشته باشد می‌تواند كمك بیشتری به تخلیه استرس، فشارها و تنش‌های عصبی فرد كند.
 
در صورتی كه فضای ماساژ و شیوه ارائه ماساژ صحیح و مناسب باشد فرد، علاوه بر آن‌كه با تسكین سردرد و كاهش دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی در ناحیه گردن روبه‌رو می‌شود بلكه احساس بهتری در دم و بازدم و دریافت اكسیژن محیط خواهد داشت. برای این كار نیاز به محیطی آرام، یك صندلی راحت و موسیقی آرام برای  آرامش بیشتر فرد دارید.
 
عضلات شانه را ریلكس كنید
برای شروع ماساژ از فرد بخواهید كه روی صندلی بنشیند. برای او توضیح دهید كه درصورتی كه میزان فشار انگشتان شما به روی بدنش موجب بروز درد در آن ناحیه می‌شود، شما را فورا با خبر كند. در این شرایط او آماده است تا ماساژ را دریافت كند بنابراین برای شروع از عضلات شانه او شروع كنید.
 
برای این كار كافی است سرانگشتان هر 2 دست را روی شانه فرد قرار داده و با كمك هر 2 انگشت شست فشارهایی را از پایین به سمت بالا در 2 سوی شانه تكرار كنید. حركت انگشتان شست باید از پایین به سمت گردن باشد. در این مرحله باید تمامی عضلات شانه را تا زیر خط یقه لباس به‌خوبی و با همین شیوه ماساژ دهید.
 
انقباض عضلات شانه را برطرف كنید
 در این مرحله نیز همانند مرحله قبل با كمك هر 2 دست و این‌بار با حركت‌های گرد و دورانی 2 انگشت شست به تخلیه استرس و تنش‌ها كه منجر به بروز انقباض‌های عضلانی در ناحیه كتف و شانه می‌شوند، كمك كنید. این ماساژ‌ها نیز عضلات ناحیه شانه و كتف را تا زیر خط یقه لباس در بر می‌گیرند. به این ترتیب با اجرای این 2 مرحله از ماساژ، عضلات ناحیه شانه فرد خون‌رسانی بهتری را در این ناحیه احساس می‌كنند و با تخلیه تنش‌ها و انقباض‌ها به مرور آرام و ریلكس می‌شوند.
 
تسكین درد گردن با ماساژ
 برای تسكین درد گردن كه ناشی از اسپاسم‌های عضلانی در این ناحیه است كافی است از 2 انگشت شست برای ارائه این ماساژ استفاده كنید. در این حالت گردن فرد را میان هر 2 دست گرفته و 4 انگشت هر 2 دست را روی گردن او قرار دهید.
 
سپس با كمك 2 انگشت شست به ماساژ آرام عضلات گردن بپردازید. بهتر است این ماساژ به‌صورت دورانی و آرام باشد. این ماساژ را باید دقیقا روی عضلاتی كه بین خط یقه و خط رویش موی فرد قرار دارند، اجرا كنید. مراقب باشید فشاری كه به عضلات ناحیه گردن بیمار وارد  می‌كنید در حدی باشد كه او احساس ناراحتی و درد نكند.
 
خستگی را از شانه‌ها دور كنید
 در این مرحله كافی است ساعد خود را روی شانه فرد قرار دهید به‌گونه‌ای كه كف دست‌های شما به سمت زمین باشد.در این مرحله آرام ساعد را به‌سمت بیرون بچرخانید به‌گونه‌ای كه بتوانید كف دست‌ها را ببینید. این مرحله را چند بار روی شانه‌های فرد تكرار كنید. سعی كنید از عضلات نزدیك گردن شروع كرده و این حركت را به سمت عضلات خارجی شانه هدایت كنید تا تمام خستگی‌ها و تنش‌ها را از عضلات شانه به‌طور كامل خارج كنید.
 
این ناحیه را 3 بار ماساژ دهید
 در این مرحله لازم است با كمك دست راست خود پیشانی فرد را نگه دارید و دست دیگرتان را پشت گردنش قرار دهید به‌گونه‌ای كه انگشتان دست شما گردن را در بر بگیرند. در این حالت با حركت آرام دست خود را از سمت پایین به سمت بالا هدایت كنید و سعی كنید خیلی آرام فشار خفیفی را بر عضلات این ناحیه وارد كنید و آرام‌آرام به ماساژ این ناحیه بپردازید. این كار كمك می‌كند تا جریان خون در این ناحیه تقویت شده و انقباض عضلات در ناحیه گردن نیز به حداقل میزان خود برسد.
 
تقویت گردش خون در سر
 برای تقویت جریان گردش خون در ناحیه سر و از بین بردن دردهای ناشی از خستگی و انقباض عضلات ناحیه سر و گردن كافی است از انگشتان هر 2 دست كمك بگیرید و با كمك آن‌ها درست مثل حالتی كه موهای خود را در حمام شامپو می‌كنید به ماساژ سر و موها بپردازید.
 
در این حالت باید دقت كنید كه از بند دوم انگشتان دست كمك بگیرید تا ماساژ نرم و لطیفی را به عضلات و پوست سر ارائه كنید. این كار موجب تخلیه تمام انرژی‌های منفی و تنش‌های یك روز كاری شده و آرامش ویژه‌ای را به فرد هدیه می‌كند.

بیوگرافی هنرمندان