moharam

راز جالب سریع دویدن یوزپلنگ فاش شد

راز جالب سریع دویدن یوزپلنگ فاش شد
 
گروهی از محققان و كارشناسان ژاپنی رشته‌های عضلانی این حیوان نسبتا بزرگ از خانواده گربه سانان را كه دارنده ركورد سریع ترین دونده جهان است، مورد ارزیابی دقیق قرار دادند.

این كارشناسان با مقایسه عضلات یوزپلنگ با عضلات سگ و گربه خانگی متوجه وجود یك نیروی رانشی فوق العاده خاص در ماهیچه‌های پاهای عقبی این حیوان شدند.

در این مطالعه برای اولین بار وضعیت پراكندگی رشته‌های عضلانی در كل بدن یوزپلنگ مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش نازوب، این مطالعه كه در مجله «بیولوژی پستانداران» به چاپ رسیده، عملكرد رشته‌های عضلانی را در گربه‌ها و سگ‌های خانگی با سریعترین پستانداران خشكی مورد مقایسه قرار می‌دهد.

دكتر نائومی وادا،‌ دستیار این مطالعات و استاد دانشگاه یاماگوچی در ژاپن در این باره خاطر نشان ساخت: مطالعه روی عضلات برای درك چگونگی دویدن یوزپلنگ، اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: هر یك از انواع مختلف رشته‌های عضلانی برای فعالیت‌های خاصی مناسب هستند. برای مثال در تمام حیوانات تحت مطالعه، رشته‌های عضلانی «تیپ I» نیروی اندكی تولید می‌كنند اما در برابر خستگی مقاوم هستند و برای حفظ تعادل كل بدن و آرام راه رفتن مناسب‌ترند.

از طرفی رشته‌های عضلانی «تیپ II» تناسب فوق العاده با سریع دویدن دارند و در عین حال نوعی از این رشته‌ها موسوم به «تیپ IIX»، نیروی رانشی فوق العاده‌ای تولید می‌كنند كه كلید دویدن‌ها و جهش‌های پرسرعت هستند.

این كارشناسان با بررسی پراكندگی رشته‌های عضلانی در كل بدن یوزپلنگ دید آشكاری نسبت به تكنیك خاص دویدن در این حیوان پیدا كرده‌اند.

یوزپلنگ‌های دونده در واقع بیش از نیمی از زمان دویدن را در هوا سپری می‌كنند. این آزمایشات نشان داد كه عمده رشته‌های عضلانی در پاهای عقبی یوزپلنگ از نوع «تیپ IIX» هستند و همین ساختار خاص عضلانی این حیوان را به قهرمان دوندگی در میان پستانداران خشكی زی مبدل ساخته است.

 

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان