چگونه سفری مقرون به صرفه داشته باشیم

چگونه سفری مقرون به صرفه داشته باشیم
در تابستان و فصل سفر. خیلی ها وقتی به سفر در این روزها فکر می کنند، دچار احساسی دوگانه می شوند. از یک طرف، می دانند که اگر قصدشان به سفر باشد پس باید منتظر ایامی خوش باشند و از طرف دیگر، وقتی یاد مخارج احتمالی سفر می افتند، تصمیم برای سفر رو به کمرنگی می گذارد.

باید به آنهایی که در مسیر کامیابی مالی هستند حق داد که با هر بار سفر، نگران خرج و مخارج آن شوند. به هر حال چه بسیار سفرها که حمله ای شبیخون وار به پس اندازهای ما زده است و آخر سفر، احساس افسوسی به جا گذاشته است که فراموش کردن آن خیلی سخت است. اما اگر مثل بقیه امور زندگی، با برنامه ریزی حرکت کنید، همه مراحل سفر و حتی امور مالی آن می تواند خوشایند و خاطره انگیز باشد.

می خواهیم مفهوم تعطیلات باصرفه را پیگیری کنیم اما تعطیلات با صرفه، صرفا به امورات مالی سفر نمی پردازد بلکه با صرفه بودن را در تمام مراحل سفر، برمی شمارد و پیشنهادهایی می دهد که منطقی و عقلایی هستند و باعث می شوند که از نظر احساسی، سفر خوبی را در تعطیلات تابستان و هر تعطیلات دیگری تجربه کنید. اگر برای رفتن به سفر در این گرمای تابستان جدی هستید پیشنهاد می کنیم خواندن این پرونده ویژه تعطیلات تابستانی را از دست ندهید.

انتظارات خود را کاهش دهید
سفرها خاطره ساز هستند اما این خاطره ها لزوما شباهتی به آنچه در تبلیغات مجلات دیده می شود، ندارند. گاهی یک هتل دار با چهره ای کمی ترسناک می تواند به خاطره انگیزترین بخش سفر تبدیل شود. اگر انتظارات خود از سفر را پایین بیاورید، آن گاه موارد بسیاری را برای لذت بردن خواهید یافت؛ مواردی که به شیرین ترین بخش سفر تبدیل خواهند شد.

همراه بردن غذا
بسته بندی کمی مواد خوراکی و با خود به سفر بردن آنها می تواند در طول سفر بسیار به کار بیاید. نخست اینکه هزینه ها را تا حدی کاهش خواهد داد و دیگر اینکه می تواند باعث شود تا به فرزندانتان نیز بیشتر خوش بگذرد. چند میوه ای که محبوب آنهاست به همراه کمی شکلات می تواند به میزان زیادی از بدخلقی کودکان بکاهد. همچنین اگر فرزندتان به برخی خوراکی ها حساسیت دارد، حتما پیش از سفر در میان وسایلی که با خودت به همراه می برید، بخشی را به خوراکی ها اختصاص دهید.

سفر در دوران گرانی
وضعیت اقتصاد به صورتی که بیشتر افراد از گرانی ها گلایه دارند و به همین خاطر نیز شاید بسیاری از خانواده ها از پس هزینه های سفر برنیایند. بسیاری نیز از سفر کردن پرهیز می کنند چرا که آن را فعالیتی لوکس و بسیار پرهزینه می دانند.
با این حال، سفر، لزوما یک فعالیت پرهزینه نیست. می توان در کنار اعضای خانواده از یک سفر لذت برد آن هم بدون اینکه بار سنگینی بر بودجه خانواده تحمیل کرد. البته ارزان سفر کردن به معنی تحمیل شرایطی غیراستاندارد به سفر نیست، بلکه تنها کافی است که با توجه به نکات زیر، دید اقتصادی تری به سفر داشت.

1 – مبلغی که می خواهید به سفر اختصاص دهید را تعیین کنید
بودجه یکی از مهمترین مسائلی است که در مورد سفر باید به آن توجه کنید. بهتر است در ابتدا کل مبلغی که می خواهید در سفر خرج کنید را تخمین بزنید و سپس روی جزییات متمرکز شوید و تعیین کنید که از مبلغ اختصاص داده شده، چقدر را می خواهید برای اقامت هزینه کنید و چقدر را برای رسیدن به مقصد. داشتن یک بودجه باعث خواهد شد تا هنگامی که از سفر بازمی گردید، حسرت پول هایی که ناخواسته خرج کرده اید را نخورید.

2 – تا آنجا که امکان دارد، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کنید
بسیاری از هزینه های غیرضروری مربوط به سفر به این خاطر پیش می آیند که ما از اطلاعات کافی در مورد سفر آگاهی نداریم. برای مثال با کمی پرس و جو می توان برای برخی شهرها بلیت های ارزان تری را یافت و برای اقامت هتل هایی را در نظر گرفت که قیمت و امکانات مناسبی دارند. تورهایی که هزینه کمتری دریافت می کنند و یا تخفیف هایی که از آنها بی خبرید، همگی می توانند هزینه های سفر را کاهش دهند. به همین خاطر زمانی که قصد سفر دارید، سعی کنید اطلاعات کافی در مورد مقصد و مقاصدی که در نظر دارید را جمع آوری و سپس تصمیم گیری کنید.
به خصوص اگر چند خانواده با هم به سفر می روید، می توانید با جمع آوری اطلاعات، هزینه ها را کنترل کنید.برای مثال به جای رزرو دو اتاق در یک اتاق، پرس و جو کنید که آیا هتل سوئیت های خانوادگی دارد و یا خیر. به احتمال زیاد اقامت در سوئیت های خانوادگی می تواند به صرفه تر باشد. البته جمع آوری اطلاعات معمولا با کمی زحمت همراه است اما تاثیری که بر کاهش هزینه ها می گذارد باعث خواهد شد تا ارزش زحمتی که برایش می کشید را داشته باشد.

۵ راهکار برای کاهش هزینه های سفر
سفر با خانواده اهمیت بسیاری دارد چرا که در سفر، فرزندانتان می توانند با کسب تجربیات جدید و متفاوت، در مورد دنیای پیرامون خود بیشتر بیاموزند و همچنین والدین هم گاهی احتیاج دارند که چند روز را دور از خانه سپری کنند اما هنگامی که هزینه های مسافرت خانوادگی را محاسبه می کنید، ممکن است با مبلغ بسیار هنگفتی مواجه شوید اما با کمی خلاق بودن و البته انعطاف پذیر بودن می توان نه تنها از لذت یک سفر خانوادگی نکاست بلکه هزینه های آن را نیز تا حد زیادی کاهش داد. راهکارهای زیر می توانند باعث شوند که در فصل تابستان سفر کم هزینه تری را تجربه کنید.

1 – در انتخاب مقصد دقت کنید
سعی کنید مقصدی را برگزینیدکه دسترسی به آن ارزانتر باشد، برای مثال شهری که با ماشین شخصی بتوانید به آن سفر کنید. اگر برای رسیدن به مقصد باید از هواپیما استفاده کنید، بهتر است بدانید که از همان ابتدا وارد یک سفر پرخرج شده اید.

2 – به یاد داشته باشید که هتل تنها جایی نیست که می توانید در آن اقامت کنید
ویلاهای ساحلی، اقامتگاه های مربوط به سازمان ها، خوابیدن در چادر طبیعت یا خانه اقوام همگی گزینه هایی هستند که می توانند اقامتی کم هزینه تر را برای شما رقم بزنند.

3 – مقصدی را انتخاب کنید که گردشگری در آن کم هزینه باشد
برای مثال برخی از شهرها مکان های تفریحی، توریستی یا حتی باستانی دارند که با هزینه نه چندان زیاد می توان از آنها بهره برد. چنین شهرهایی هدف خوبی برای سفر محسوب می شوند چرا که می توانید در آنها برنامه سرگرم کننده ای را برای خود تدارک ببینید آن هم بدون اینکه خیلی هزینه کنید.

4 – از مسافرت در فصل های شلوغ پرهیز کنید
اگر قصد سفر به همراه خانواده را دارید، برنامه سفر شما باید با تعطیلات مدارس هماهنگ باشد و به همین خاطر خواه ناخواه مجبورید در فصل سفر کنید که معمولا بازار گردشگری پررونق تر است. با این حال می توانید با کمی برنامه ریزی از سفر کردن در روزهای شلوغ تر پرهیز کنید تا بدین طریق هزینه های خود را کاهش دهید. برای مثال هتل ها ممکن است در روزهای وسط هفته برخی تخفیف ها را در نظر بگیرند. همچنین بهای بسیاری از تورها نیز برای روزهای غیرتعطیل کمتر است. به همین خاطر اگر در فصل تعطیلات به سفر می روید، با کمی انعطاف پذیری در تعیین روزهای سفر خواهید توانست از بار هزینه ها بکاهید.

5 – کمی ریخت و پاش ایرادی ندارد
بزرگترین اشتباهی که در مورد برنامه ریزی برای یک سفر نه چندان گران خانوادگی ممکن است مرتکب شوید، این است که بیش از حد بر کنترل هزینه ها تاکید کنید تا جایی که از لذت سفر کردن محروم شوید. فراموش نکنید که اگر قصد دارید پول زیادی را در یک سفر صرفه جویی کنید، مبلغ کمی را نیز به ریخت و پاش های مالی هنگام سفر اختصاص دهید، شک نکنیدکه در این صورت لذت خانواده شما از سفر چندین برابر خواهد شد.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان