falhafezz
falhafezz
laghari

رازهای ساده لاغری را بدانید

رازهای ساده لاغری را بدانید
مساله : افزایش سن
 
از سی و پنج سالگی به بعد، هر 10 سال در حدود 5 درصد از توان متابولیسمی شما کم میشود. اما این امر نباید باعث شود که به افزایش وزن تن بدهید.
لارنس چسکین  مدیر مرکز مدیریت وزن جان هاپکین می گوید:" برای بسیاری از ما، سبک زندگی و عوامل محیطی نقش مهم تری در کنترل وزن دارند تا سن و مسایل ژنتیکی."
 
راه حل:  حواستان به کیفیت غذا باشد نه کمیت آن
 
حالا که سنتان بالا رفته است وقتش است که کالریهای اضافی را از رژیم غذاییتان بیرون بریزید. یک تحقیق در سال 2009 نشان داد زنان میانسالی که حواسشان نیست که با افزایش سن باید غذاشان را کم کنند بیشتر در معرض این هستند که ظرف یک دوره سه ساله دچار افزایش وزن بشوند.

 بث ریردن متخصص تغذیه میگوید:" دقت کنید که مساله کم کردن غذا نیست بلکه انتخاب رژیم غذایی مناسب است."
رژیم غذایی مناسب رژیمی است که شکر، آرد بدون سبوس و  تنقلات کمتری داشته باشد و در عوض پر از سبزیجات، میوه ها، بُنشن، حبوبات و دانه های مغذی باشد.
 
راه حل:  ماهیچه بیشتری بسازید
 
انجام ورزش های قدرتی کمک بسیار زیادی به حفظ سطح متابولیسم در میانسالی میکند. ریردون میگوید: " بافت ماهیچه بیشتر از بافت چربی کالری مصرف میکند. اگر زنان ورزش را وارد برنامه روزانه شان نکنند از سی و پنج سالگی به بعد بافت ماهیچه خود را از دست میدهند."

اگر میخواهید میزان بافت عضلانی خود را افزایش دهید 4 بار در هفته ورزشهای قدرتی انجام دهید.این کار به شما کمک می کند که کالری های بیشتری بسوزانید، حتی زمانی که مشغول استراحت هستید.
 
راه حل: بیشتر بنوشید
 
چای سبز حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است. این آنتی اکسیدان خواصی دارد که تا حدودی باعث افزایش متابولیسم میشوند.

با نوشیدن آب و چای سبز سطح آب بدنتان را بالا نگه دارید. این کار می تواند تا حدی جلوی کاهش سطح متابولیسم را در میانسالی بگیرد.

ریردون پیشنهاد میکند: "روزانه 3 تا 5 استکان چای سبز بنوشید چون چای سبز باعث مصرف بیشتر کالری میشود. به علاوه، روزانه حداقل 1.5 لیترآب بنوشید. این میزان آب برای انجام واکنش های متابولیسمی بدن ضروری است."

مساله : نداشتن کنترل بر وعده های غذایی
 
در دهه های اخیر میزان هر پرس غذا سال به سال دارد افزایش پیدا میکند. بر اساس تحقیقات، میزان غذایی که در هر وعده خورده میشود دو برابر شده است؛ فرقی نمیکند در رستوران یا در خانه.

اگر چه این خوب است که بخش عمده ی غذای ما از سبزیجات فاقد نشاسته باشد، ولی زیاده روی ما در خوردن منابع کربوهیدات و چربی و گوشت بر وزن و سلامتی ما اثر گذار است.
 
راه حل: برنامه غذاییتان را تغییر دهید
 
بگنالو پیشنهاد میدهد که: " وعده  غذایی مناسب وعده ای است که نیمی از آن از سبزیجات تشکیل شده باشد. یک چهارم دیگرش پروتئین سالم باشد، و یک چهارم آخر هم شامل انواع نشاسته باشد."

دسرتان را در ظرف کوچکتری میل کنید.در تحقیقی که در دانشگاه کورنل انجام شد، کسانی که به آنها ظرف بزرگتر داده شد به میزان 31 درصد بستنی بیشتری برای خودشان برداشتند، به نسبت با کسانی که به آنها ظرف کوچکتری داده شده بود.

دستهاتان را گود کنید و کنار هم قرار دهید. کاسه مناسب برای دسر باید در این فضا جای بگیرد. قبل از اینکه یک دسر دیگر بخورید کمی آب بنوشید.
 
راه حل: از چوب های غذاخوری چینی استفاده کنید
 
از چوب های غذاخوری یا قاشق چای خوری استفاده کنید، یا چنگالتان را در دست غیر تخصصی تان بگذارید.

ریردون میگوید:" هر چیزی که سرعت غذا خوردن را کم میکند و باعث تمرکز بر خود غذا میشود میتواند جلوی تمایل به پرخوری را بگیرد. "
 
مشکل: اضطراب و خستگی
 
اضطراب، خستگی و افزایش وزن همراه همیشگی هم هستند. اضطراب میتواند منجر به انتخاب غذاهایی شود که ارزش زیادی ندارند. غذای نامناسب انتخاب شود. این باعث می شود که سطح قند خونتان مدام بالا و پایین برود که نتیجه اش خستگی مفرط و کمبود انرژی است.

محرومیت از خواب باعث ترشح هورمون های استرس زا میشود. این شروع افزایش وزن است.
لورین میگوید: "هر چقدر زمان کمتری را صرف مراقبت از خود کنید، به همان اندازه انجام تغییراتی که باعث کاهش وزن می شوند سخت تر می شود."
 
راه حل: بیشتر بخوابید

افرادی که معمولا شب ها کمتر از 8 ساعت می خوابند توده بدنی بیشتری دارند به نسبت با کسانی که شب ها هشت ساعت کامل می خوابند. و نوزادانی که کمتر از 12 ساعت در شبانه روز می خوابند احتمال بیشتری دارد که در سه سالگی به افزایش وزن دچار شوند.البته این نکته اثبات نمی کند که کمبود خواب دلیل افزایش وزن است، اما در هر صورت ارتباط غیر قابل انکاری بین کمبود خواب و افزایش وزن وجود دارد.
 

برای اینکه بیشتر بخوابید – حداقل 7 ساعت – از ورزش کردن، مصرف الکل و کافئین در ساعات انتهای روز خودداری کنید. پیش از خواب دوش بگیرید و زود به رختخواب بروید.
 
راه حل : هدف هایتان را هوشمندانه انتخاب کنید
 
استفاده از یک هرم می تواند هدف گذاری تقسیم شده در زمانتان را  خیلی خوب عملی کند. یک هرم بکشید، در نوک هرم هدف نهایی تان را با تمام جزئیات بنویسید وزنی را که باید کم شود بنویسید. به علاوه کارهایی را که باید برای این مقدار کاهش وزن انجام دهید ( دویدن و… )

در ردیف بعد هدف نهایی تان را به هدف های کوچکتر ماهانه بشکنید. در ردیف های پایین تر هم می توانید به همین ترتیب اهداف هفتگی و روزانه را تعیین کنید.
 
راه حل: هر چه زودتر اضطراب را از خودتان دور کنید
 
لورین میگوید: " یک مدیتیشن کوتاه می تواند باعث آرامش فکری شود. شما به این آرامش فکری نیاز دارید تا غذاها و ورزش های بهتری را انتخاب کنید. "

کاملا صاف بنشینید. بیست بار با تمرکز نفس بکشید. وقتی تمرکزتان به هم خورد، که البته این طبیعی است، تنفستان را به حالت معمول برگردانید.
 
راه حل: تیروئید تان را چک کنید

ریچارد شیمس، پزشک عمومی و نویسنده همکار کتاب "احساس چاقی، گیجی یا خستگی مفرط؟" می گوید:" اگر بدون اینکه غذا یا روش زندگی تان تغییر کرده باشد احساس خستگی غیرعادی کنید، یا بی دلیل وزنتان شروع به افزایش کند و تلاشهایتان برای مقابله با این افزایش وزن هم به نتیجه نرسد، ممکن است در هورمون های تیروئیدی تان  مشکلی به وجود آمده باشد."

اگر گمان می کنید مشکلات تیروئیدی دارید، به سراغ دکتر بروید تا او علایم تان را چک کند و درمان مناسب را به شما ارائه دهد.
 
مساله: هر کار می کنید وزنتان کم نمی شود
 
ممکن است علی رغم اینکه به طور منظم ورزش میکنید یا غذاتان هم اندازه است، وزنتان کاهش نیابد.

مایکل اسم "آن پنج پوند آخر" را وزن بی اهمیت گذاشته است. این پنج پوند آخر روی سلامتی تان تاثیر ندارد اما روی ظاهرتان چرا.

خواه وزنتان پس از بچه دار شدن اضافه شده باشد ( تحقیقات نشان داده که زنانی که دارای فرزند هستند 2.5 کیلو چاق تر زنان بدون بچه هستند.) و یا ناشی از کم تحرکی شما باشد، راه هایی برای تناسب اندام وجود دارد.
 
راه حل:  ورزشهایتان را سخت تر کنید
 
میشلز می گوید: "برای اینکه آن پوندهای آخری را کم کنید، غذاتان را ثابت نگه دارید و با کمک ورزش کالری هاتان را بسوزانید. "
 
میشلز ادامه میدهد :" همچنین می توانید بیشتر یا سخت تر ورزش کنید تا بدنتان از منطقه امن خود خارج شود و آن پوندهای آخر را بسوزاند."

اگر راه می روید یا می دوید کافی است بالا رفتن از پله ها و تپه ها را به مسیرتان، و ورزش های قدرتی را به برنامه تان اضافه کنید.

میشلز ادامه می دهد:" اگر عمدتا از وسایل تناسب اندام باشگاه استفاده می کنید، دوچرخه ی ثابت را هم به برنامه تان اضافه کنید. "تنوع خیلی اهمیت دارد."

راه حل: تعداد وعده های غذای تان را بیشتر کنید
 
ریردون می گوید:" برای اینکه متابولیسم بدنتان به طور ناگهانی اضافه شود 45 تا 60 دقیقه بعد از  بیدار شدن از خواب صبحانه بخورید."

وعده های روزانه تان را به 4 تا 5 وعده ی غذایی کوچک تقسیم کنید. هر وعده ترکیب مناسبی از پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم باشد، مثلا می توانید جو دوسر را به همراه یک تا دو قاشق کره  بادام و توت تازه به صبحانه تان اضافه کنید.
 
راه حل: با خودتان مهربان باشید
 
لورینگ پیشنهاد می کند که :" برای اطمینان از اینکه تلاشهاتان در جهت نیل به سلامتی است و نه تحت فشارهای بیرونی و پیروی از مدهای رایج، به طور مرتب مدیتیشن عشق و مهربانی را انجام دهید. به آرامی بنشینید و چنین عبارت هایی را تکرار کنید: من سالم هستم ، من آرام هستم و من از خودم رضایت دارم."

لورینگ ادامه می دهد:" این تمرینات به شما کمک می کند خودتان را همانطور که هستید بپذیرید و تلاشهاتان را به سمت نیازهای حقیقی تان – و نه هوس های لحظه ایی – سوق می دهد."
 
مساله : رژیم ناپایدار
 
پیروی از یک رژیم غذایی سخت ممکن است راحت تر از تغییر عادت های غذایی تان به نظر برسد، اما اکثریت مردم نمی توانند رژیم های سخت را برای مدت طولانی ادامه دهند. این می تواند به بروز مشکلاتی در سلامتی منجر شود.

ریردون می گوید: "اگر مکررا رژیم هایی با کالری خیلی کم را تجربه کنید، این خطر وجود دارد که سطح متابولیسم بدنتان به طور دائم کاهش پیدا کند. "

رژیم هایی که یک دسته ازغذاها – مثلا کربوهیدرات ها – را حذف می کنند می توانند منجر به کمبود ویتامین شوند.

از نظر روانی، رژیم دائمی باعث به وجود آمدن طرز فکر ناسالمی در مورد پاداش و تنبیه می شود.
 
راه حل: به مدیترانه بروید!

اگر به دنبال برنامه ی غذایی می گردید که بتوانید ادامه اش دهید به غذاهای مدیترانه ای فکر کنید. ریردون آنها را ستایش می کند و می گوید که "همه آنها بلا استثنا شگفت آور هستند." 

ریردون می گوید:" رژیم مردم مدیترانه که ترکیبی است از غلات کامل، میوه و سبزی، ماهی، روغن زیتون و دانه های مغذی و میزان بسیار کمی از چربی های حیوانی مضر و غذاهای فرآوری شده "درمانی است برای بسیاری از بیماری ها مانند چاقی، بیماری های قلبی، سرطان و دیابت"."

در این رژیم چیزهای بسیار بیشتری از راهنمای انتخاب غذاها وجود دارد. سبک زندگی مردم مدیترانه است که اهمیتی بسیار حیاتی دارد. به این رژیم غذایی لذت آماده کردن غذا و هم-خوراکی با خانواده و دوستان نیز اضافه شده است.
 
راه حل: به اضافه کردن بیاندیشید نه کم کردن
 
پیشنهاد ریردون این است:" که علاوه بر خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، انواع غلات کامل را نیز به برنامه غذایی تان اضافه کنید. غلاتی مثل ارزن، جو ، تاج خروس و …"

او ادامه می دهد:" این غذاها مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی و فیبر را به شما می دهند. این مواد به شما کمک می کنند تا قند خونتان را ثابت نگه دارید. به این ترتیب میلتان به غذاهای آماده کاهش پیدا می کند."
 
راه حل: از خطاهایتان بیاموزید
 
میشلز می گوید: " مهمترین مانع بر سر راه تغییر عادت هایتان، نگرش همه یا هیچ است."
این امر پذیرفته شده ای است که ممکن است در رژیم غذایی خطاهایی هم رخ دهد. راه حلش این است که به این خطاها به چشم درس نگاه کنید نه تاییدی بر این نکته که "شکست خواهید خورد".

مثلا اگر می دانید عادتان این است که در جشن تولدها کیک زیادی می خورید، دفعه بعد که به جشن تولدی می روید خوراکی سالمتری با خود ببرید.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان