در تابستان هوا رفته رفته گرم تر می شود و بازار تجهیزات و وسایل سرمایشی نیز مانند هوا داغ تر می شود. سالیان سال است که کولرهای آبی یکی از اصلی ترین وسایل سرمایشی خانه های ایرانی است و به بخش جدایی ناپذیر از خانه ها به ویژه مناطق گرم و خشک تبدیل شده به صورت که خانه به صورت پیش فرض مجهز به کانال های کولر هستند.

بااین وجود در چند سال اخیر، علاوه بر شهرهای که آب وهوای شرجی دارند (و امکان استفاده از کولرهای آبی را ندارند) تمایل افراد به خرید کولرهای گازی در مناطق دیگر نیز بیشتر شده است؛ اما بسیاری از اشخاصی که قصد خرید کولرهای گازی را دارند اطلاعات چندانی دراین باره ندارند و تنها از روی توصیه های اطرافیان در مورد یک برند خاص اقدام به خرید کولرهای گازی می کنند.

در ادامه این مطلب به فاکتورهای مهم در خرید و انتخاب کولرهای گازی و ویژگی های آن ها خواهیم پرداخت.

چطور کولرگازی مناسب انتخاب کنیم؟

پاسخ این سؤال ساده است. به دنبال مدل مخصوص خانه خود باشید برای خرید خوب باید فاکتورهایی مانند اندازه اتاق، شرایط آب و هوایی منطقه، میزان نوری که به اتاق می آید؛ جهت پنجره اتاق، تعداد ابزارهای گرمازا مانند کیس کامپیوتر و اجاق گاز در اتاق و تعداد افراد حاضر در اتاق را در نظر بگیرید!

به نظر کمی سخت شد؟ نگران نباشید و به ادامه مطلب توجه کنید

انتخاب نوع

کولرهای گازی سه کار عمده را انجام می دهند: کم کردن دما؛ حذف رطوبت و فیلتر کردن هوای محیط. اندازه در انتخاب کولرهای گازی اهمیت زیادی دارد بنابراین باید کولری را انتخاب کنید که توانایی پوشش دهی اتاق موردنظر شما را داشته باشد. اگر دستگاهی برای یک اتاق کوچک باشد نمی تواند دما را به راحتی کنترل کند و اگر بیش ازحد بزرگ باشد باعث هدر رفتن انرژی شده و توانایی آن برای حذف کامل رطوبت پایین می آید.

مدل های پنجره ای

کولرهای گازی پنجره ای یک از محبوب ترین مدل ها در میان افراد است. این مدل ها به راحتی بر روی پنجره های یک تکه و دوتکه نصب می شود و معمولاً دارای یک پنل آکاردئونی هستند که تا بر روی پنجره محکم شوند. برخی از این مدل ها نیز قابلیت نصب بر روی پنجره های کشویی را نیز دارند. نصب این مدل از کولرهای گازی بسیار آسان بوده و خود افراد نیز می توانند مراحل نصب آن را انجام دهند و تنها باید هنگام خرید به اندازه پنجره خود توجه کنند.

مزایا و معایب

نصب آسان

قابلیت جابجایی در صورت نقل مکان

قیمت مناسب

امکان تولید سرما و گرما

مسدود کردن پنجره ها

مدل های قابل حمل

به گزارش بازارخبر، کولرهای گازی قابل حمل دستگاه های کوچکی هستند که معمولاً بر روی زمین قرار می گیرند و برای محیط های کوچکی مانند اتاق خواب استفاده می شوند. این مدل کولرها احتیاجی به نصب نداشته و به راحتی قابل حمل هستند برای خروج گرمای پشت دستگاه نیز معمولاً یک لوله انعطاف پذیر در نظر گرفته می شود. کولرهای گازی قابل حمل معمولاً دارای مخزنی برای جمع آوری آب اضافی در خود هستند که باید در مدت زمان مشخص تخلیه شود برخی مدل های جدیدتر نیز آب جمع آوری شده را به صورت خودکار دفع می کنند.

مزایا و معایب

راه اندازی آسان و جابجایی راحت

امکان استفاده در چندین اتاق

وزن نسبتاً زیاد

بازده ک

مدل های دیواری

این مدل کولرهای گازی امکان نصب ثابت و همیشگی را بر روی دیوارهای خانه دارند. این مدل ها معمولاً علاوه بر امکان ایجاد سرمایش توانایی گرم کردن اتاق را نیز دارند. کولرهای گازی دیواری بهترین انتخاب رأی سالن ها و اتاق های بزرگ هستند و برای نصب و عملکرد به یک حفره بر روی دیوار بیرونی خانه نیاز دارند. نصب این کولرها به صورت ثابت بوده و قابلیت جابجایی ندارند همچنین راه اندازی آن ها معمولاً به یک متخصص باتجربه نیاز دارد.

مزایا و معایب

ثابت و همیشگی

امکان ایجاد گرم

امکان نصب بر روی هر دیوار

امکان استفاده از ترموستات بی سیم

قیمت گران تر نسبت به دیگر مدل ها

نصب مشکل تر

نیاز به تجهیزات اضافه

پنجره ای بهتر است یا دیواری و اسپلیت دار؟

کولرهای گازی پنجره برای کسانی که قصد جابجایی و نقل مکان را دارند مناسب تر است. مصرف انرژی کولرهای پنجره ای و اسلیت دار تقریباً یکسان است اما ازآنجایی که هزینه های جانبی مانند هزینه های باز کردن و نصب مجدد کولرهای گازی اسپلیت دار بیشتر است بسیاری از خریداران مدل های پنجره ای را ترجیح می دهند.

مزایای کولرهای دیواری اسپلیت دار نسبت به پنجره ای این است که کولرهای گازی دیواری به پنجره و یا درپوش خاصی برای نصب احتیاج ندارند و آن را می توان بر روی هر دیواری نصب کرد همچنین مدل های دیواری اسپلیت دار خنکی مطلوب تری دارند و صدای کمتری نسبت به مدل های پنجره ای ایجاد می کنند.

بزرگ تر، بهتر است؟

تن یا تناژ ظرفیت سرمایشی یک کولرگازی را نسبت به اندازه اتاق اندازه گیری می کند. قابلیت خنک کنندگی یک کولرگازی بر مبنای میزان گرمایی که می تواند از یک اتاق در عرض یک ساعت خارج کند اندازه گیری می شود و با واحد Btu بر ساعت اندازه گیری می شود. Btu برای یک کولرگازی معمولاً بازه ای بین ۵۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دارد. هر ۱۲۰۰۰ Btu یک تن محسوب می شود. هرچه عدد Btu بیشتر باشد کولرگازی قدرتمندتر است.

بنابراین کولرگازی بزرگ تر به معنای عملکرد بهتر نیست. اگر کولرگازی بیش ازحد بزرگ باشد مصرف انرژی آن بیش ازحد بوده و بااینکه اتاق را در مدت زمان کمتری خنک می کند اما تنها قسمتی از رطوبت اتاق را از بین می برد. برای داشتن بهترین بازده جهت قرارگیری کولرگازی باید به سمت مرکز اتاق باشد و عدد Btu آن نیز متناسب با اندازه اتاق باشد.

انتخاب Btu مناسب

 

برای انتخاب کولرگازی با ظرفیت مناسب و هماهنگ با ابعاد اتاقی که قصد دارید کولر را در آن نصب کنید. ابعاد اتاق را اندازه گیری کرده و با توجه به جدول زیر کولرگازی با ظرفیت مناسب را انتخاب کنید.

علاوه بر ابعاد اتاق فاکتورهای اضافی مانند موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

در محیط های آفتابی ۱۰ درصد به عدد Btu اضافه کنید

در محیط های به دوراز آفتاب ۱۰ درصد از عدد Btu کم کنید

برای محیط هایی که بیش از ۲ نفر در آن قرار دارند به ازای هر نفر ۶۰۰ Btu اضافه کنید

برای آشپزخانه ۴۰۰۰ Btu اضافه کنید

ویژگی های مهم

ترموستات قابل برنامه ریزی

 از مهم ترین ویژگی کولرهای گازی که هنگام حرید باید به آن توجه کنید ترموستات قابل برنامه ریزی است بدین صورت که کولرگازی به صورت خودکار دمای محیط را بسته به میزان دلخواه شما ثابت نگه دارد و میزان مصرف انرژی را کاهش دهد. مدل های تایمر دار نیز در بازه های زمانی مشخص دستگاه را روشن و خاموش می کنند.

 

کنترل از راه دور

 مدهای مجهز به کنترل از راه دور امکان دسترسی راحت و سریع به تنظیمات و دمای مطلوب را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 عملکرد بی صدا

 یکی از ویژگی های مهمی که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید میزان صدایی است که دستگاه تولید می کند. بر خی از مدل ها مجهز به قابلیت عملکرد بی صدا هستند که بسیار مطلوب تر از مدل های دیگر است.

 

 

دسترسی راحت به فیلترها

 

فیلترهای هوای موجود در کولرهای گازی جزء قطعات مهم دستگاه محسوب می شوند که وظیفه فیلتر کردن و تصفیه کردن هوا را بر عهده دارند. پس از مدتی این فیلترها کثیف می شوند و نیاز به تعویض و یا شستشو دارند بنابراین به دنبال مدل هایی باشید که امکان تعویض راحت فیلترها را داشته باشند.