خواص ریشه زنجبیل

خواص ریشه زنجبیل
ناز وب، زنجبیل ریشه‌ای است كه علاوه بر مصارف آشپزی دارای خواص درمانی نیز بوده و در درمان التهابات، سرفه، سرماخوردگی و انواع عفونت‌های باكتریایی، ویروس و قارچی مؤثر است و از آنجایی كه ابتلا به این مشكلات در میان افراد سـالمند رایج‌تر است، این ماده به عنوان یك ماده غذایی ضدپیری در نظر گرفته می‌شود.

رادیكال‌های آزاد باعث تغییر شكل سلول‌ها شده و با ضعیف كردن آنها، احتمال ایجاد عفونت در آنها را بیشتر می‌كنند. فرآیند افزایش سن همواره با كاهش تدریجی كارآیی سیستم ایمنی همراه است و از این رو باكتری‌ها و ویروس‌ها با شدت بیشتری بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این میان زنجبیل نقش مهمی در مراقبت از سلول‌ها در برابر عفونت دارد.

اولین اتفاق پس از ایجاد عفونت، التهاب است. التهاب در واقع پیش درآمد تمام بیماری‌هاست. این عارضه با علائمی چون تورم، قرمزی و درد همراه بوده و باعث ناراحتی فرد می‌شود.زنجبیل قادر به متوقف ساختن تمامی این علائم بوده و برای مشكلاتی چون سرفه و گلودرد مؤثر عمل می‌كند.
همچنین زنجبیل توانایی كنترل التهابات را تا حد قابل توجهی داشته و تأثیرگذاری مخرب رادیكال‌های آزاد بر سلول‌ها را كم می‌كند، علاوه بر اینكه علائم فرآیند پیری را نیز تا حد قابل توجهی به تعویق می‌اندازد.
زنجبیل به فرآیند عملكرد گوارش كمك كرده و باعث كاهش نفخ می‌شود، حالت تهوع را بهبود بخشیده و تب را كنترل می‌كند. این ماده غذایی در پائین آوردن سطح كلسترول نیز تأثیرگذار بوده و به دلیل برخورداری از خواص ضدالتهابی دردهای آرتریتی و ورم روده بزرگ را كاهش می‌دهد.
مقدار مصرف زنجبیل بسته به علت استفاده از آن متفاوت است. برای مثال برای مقابله با سوءهاضمه باید بین دو تا چهار گرم از آن را مصرف كرد، در حالی كه برای حالت تهوع هنگام حركت، تنها باید یك گرم از آن را نیم ساعت قبل از حركت و در صورت تداوم حالت تهوع،
 
نیم تا یك گرم از آن را هر چهار ساعت یكبار مورد استفاده قرار داد. برای جلوگیری از حالت تهوع در حالت عادی، باید روزانه بین نیم تا دوگرم و برای درمان آرتریت روزانه یك تا دو گرم از آن را مورد استفاده قرار داد. البته باید توجه داشت كه مصرف زنجبیل در دوران بارداری مناسب نیست.

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان